Logowanie

 

Wydział Architektury

Architektura / Architektura i Ochrona Zabytków

Facebook:    Specjalności Architektura i Ochrona Zabytków
_________________________________________________

oz_zdjecie_1_i_2.jpg

ARCHITEKTURA I OCHRONA ZABYTKÓW TO ARCHITEKTURA+


Studia w specjalności Architektura i Ochrona Zabytków znakomicie przygotowują przyszłych architektów do wyzwań współczesności. Na naszych oczach zmienia się bowiem świat – zagrożenia klimatyczne i pandemiczne skłaniają nas do stawiania pytań o obecną kondycję i przyszłość środowiska zurbanizowanego.
Kiedy kilkanaście lat temu tworzyliśmy specjalność Architektura i Ochrona Zabytków, chcieliśmy rozbudzić w Studentach świadomość konserwatorską i pokazać, że projektowanie architektoniczne to proces kreowania nowych wartości w historycznie zdefiniowanym otoczeniu. Walczyliśmy o zachowanie przedwojennych budowli utylitarnych, które wyburzano nie zastanawiając się nawet, czy można je wykorzystać do nowych celów. Dziś postawa władz samorządowych, a także części inwestorów ulega stopniowej zmianie, wielu z nich angażuje się w działania rewaloryzacyjne i rewiatalizacyjne. My, architekci musimy służyć im pomocą, musimy być przygotowani nie tylko do projektowania rozbudów i przebudów, ale też do oceny wartości historycznych i artystycznych przekształcanych budowli, zespołów zabudowy oraz przestrzeni osiedli i miast. Musimy umieć łączyć nowe i stare, tworzyć harmonijne struktury przyjazne przyszłym użytkownikom.

Budownictwo pozostawia potężny ślad węglowy i rokrocznie generuje w naszym kraju dziesiątą część odpadów, stajemy więc przed koniecznością włączenia go do systemu gospodarki o obiegu zamkniętym. W nowym modelu gospodarczym architekci będą zajmować się recyklingiem przestrzeni miejskich i budowli istniejących. Przyszłość architektury tkwi w odzyskiwaniu, przekształcaniu i adaptacji istniejących zasobów do nowych funkcji. Takim działaniom podporządkowaliśmy trzysemestralny program kształcenia w specjalności Architektura i Ochrona Zabytków, w którym wyróżniliśmy cztery grupy kursów:


•    projektowe, których podstawę stanowią bloki zintegrowanego projektowania urbanistyczno-architektonicznego z programem opartym na modelu „Research by Design”,
•    specjalistyczne (m.in.: konserwatorskie, technologiczne, komputerowe wspomaganie projektowania, w tym BIM),
•    teoretyczne i metodologiczne (m.in.: teoria architektury i urbanistyki, styloznawstwo, metodologia pracy naukowej),
•    ogólne (zgodnie z wymogami PWr.: matematyka, języki obce, humanistyczne).


Cykl kształcenia kończy projekt dyplomowy magisterski, wspomagany seminarium (opracowanie części opisowej pracy) i specjalistycznymi warsztatami projektowymi (konstrukcje, detale).

Program specjalności Architektura i Ochrona Zabytków został dostosowany do wymogów „Standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu architekta” (Rozporządzenie MNiSzW, Dz.U. 2019, poz. 1359), a jej absolwenci otrzymują tytuł magistra inżyniera architekta.

Studia w ramach specjalności Architektura i Ochrona Zabytków przygotowują do prowadzenia badań naukowych i dalszego kształcenia w Szkole Doktorskiej.

aoz_broszura_final_guzik_male.jpg

PROGRAM STUDIÓW W SPECJALNOŚCI ARCHITEKTURA I OCHRONA ZABYTKÓW

Semestr 1


•    Projektowanie architektoniczno-urbanistyczne 1 (projekt zintegrowany/165h)
wybieralne w trzech nurtach: projektowanie hybrydowych budynków usługowych, szpitali, architektury monumentalnej
•    Ochrona dziedzictwa, kulturoznawstwo, archeologia i teoria konserwatorska (wykład/30h)
•    Teoria i historia architektury i urbanistyki (seminarium/30h)
•    Technologia 1 – Przyczyny i mechanizmy zniszczeń (seminarium/15h)
•    Konstrukcje współczesne (wykład/15h, ćwiczenia/30h)
•    Warsztat projektowy – Inwentaryzacja architektoniczno-konserwatorska (laboratorium/30h)
•    Warsztat projektowy (laboratorium/45h)
wybieralny: zaawansowane metody inwentaryzacji, albo BIM
•    Język obcy 1 (lektorat/45h)
•    Matematyka (wykład/15h)

Semestr 2

•    Projektowanie architektoniczno-urbanistyczne 2 (projekt zintegrowany/165h)
wybieralne w trzech nurtach: nowe zespoły mieszkalno-usługowe (w kompleksach poszpitalnych i poprzemysłowych), regeneracja zabytkowych kompleksów zabudowy przemysłowej, rewaloryzacja dawnych zespołów zamkowych i dworskich
•    Projektowanie konserwatorskie – projekt architektoniczno-technologiczny (projekt/60h)
•    Teoria architektury i urbanistyki – styloznawstwo i typologia architektury (wykład/15h)
•    Ochrona dziedzictwa przemysłowego (wykład/15h)
•    Naprawa, wzmacnianie i konserwacja konstrukcji historycznych (wykład/30h)
•    Ergonomia (wykład/15h)
•    Etyka zawodu i prawo w procesie inwestycyjnym (wykład/30h)
•    Język obcy 2 (lektorat/15h)
•    Przedmioty humanistyczne wybieralne (wykłady/45h)
•    Fizyka – akustyka (wykład/15h)

Semestr 3

•    Praca dyplomowa (projekt, warsztaty/100h)
•    Metodyka pracy naukowej (seminarium/30h)
•    Technologia 2 – Technologiczne i techniczne badania do projektu (seminarium/15h)
•    Planowanie przestrzenne (projekt/45h)

Szczegółowy Program Studiów

KOŁA NAUKOWE ZWIĄZANE ZE SPECJALNOŚCIĄ ARCHITEKTURA I OCHRONA ZABYTKÓW

Koło naukowe Historii Architektury „ArcHist”

Koło zrzesza studentów pierwszego i drugiego stopnia studiów, w tym specjalności Architektura i Ochrona Zabytków oraz doktorantów i miłośników architektury w każdej formie i wieku. „ArcHist” organizuje, dwukrotnie w ciągu roku akademickiego, tematyczne wyjazdy naukowe dla studentów w różne, najodleglejsze zakątki Polski. Są one okazją do prezentacji zabytkowej architektury, metod jej konserwacji, adaptacji i ochrony, dzięki spotkaniom z osobami zaangażowanymi w ich badania i renowację. W wyjazdach uczestniczą pracownicy Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki, specjaliści w dziedzinach historii architektury i sztuki, konserwacji i ochrony zabytków, archeologii, dzielący się ze studentami swoją wiedzą. Dzięki współpracy z naukowcami, członkowie koła są zaangażowani w badania naukowe, przygotowują seminaria naukowe, organizują warsztaty architektoniczne połączone z badaniami terenowymi, pracami pomiarowymi i projektowymi. W przyszłości są planowane kolejne edycje warsztatów, spotkań i wyjazdów

Koło naukowe Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego INDUSTRIA

Członkowie Koła działają na rzecz ratowania, ochrony i zachowania dziedzictwa przemysłowego, tworzą nowe narzędzia wspomagające badania nad zabytkami architektury przemysłowej (badania nad cyfrowymi technikami dokumentowania zabytków, wykorzystanie dronów, itp.). W naszym Kole skupieni są studenci i doktoranci z Wydziału Architektury, innych wydziałów Politechniki Wrocławskiej, a także z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wśród osób wspierających nasze działania są także absolwenci naszej uczelni. Do tej pory przyczyniliśmy się do:
•    ochrony zabytkowego mostu kolejowego w Pilichowicach na Dolnym Śląsku, który planowano wyburzyć na potrzeby filmu,
•    zachowania zabytkowego silosu zbożowego przy ulicy Rychtalskiej we Wrocławiu,
•    umieszczenia „Katedra Przemysłu” na liście zagrożonego dziedzictwa europejskiego „7 Most Europa Nostra”, co daje szanse na uratowanie tego zabytku,
•    remontu stacji kolejowej w Ołdrzychowicach na Dolnym Śląsku.


Koło naukowe: LabDigiFab (Laboratory of Digital Fabrication)

Koło skupia ludzi, których łączy pasja do nowych technologii. Obecnie studenci, doktoranci i specjaliści LabDigiFab pracują w kilku grupach badawczych nad około 20 projektami, od cyfrowych podejść do projektowania architektury po roboty i instalacje interaktywne. Razem tworzą projekty na pograniczu sztuki i technologii.

MISJE ARCHEOLOGICZNE

Pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, jedynej polskiej uczelni technicznej, w ramach której działa ośrodek zajmujący się badaniem starożytnej architektury, biorą udział w pracach różnych polskich i zagranicznych instytucji naukowych prowadzących wykopaliska na niemal całym świecie, m.in. w Egipcie, Jordanii, Peru, na Cyprze, czy w Armenii i Gruzji.

Zainteresowania badaczy architektury starożytnej z naszego Wydziału są bardzo szerokie: od hipotetycznych rekonstrukcji nieistniejących już budowli, przez odtwarzanie układu przestrzennego całych miast, aż po propozycje materialnych rekonstrukcji i prace konserwatorskie, czy zagadnienia związane z przystosowaniem parków archeologicznych do ruchu turystycznego oraz ekspozycji muzealnej.

W pracach tych uczestniczą też studenci Wydziału Architektury z kół naukowych związanych ze specjalnością Architektura i Ochrona Zabytków. Wyjazdy w formie krótkich praktyk lub dłuższych stypendiów umożliwiają bezpośrednie poznanie starożytnej architektury. Efektem wyjazdów studentów i doktorantów są m.in. prace dyplomowe oraz doktorskie bronione na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Udział w pracach zespołów badawczych, składających się ze specjalistów różnych branż jest niezwykle cennym doświadczeniem zawodowym, a dla najbardziej zainteresowanych może przerodzić się prawdziwą pasję badacza architektury antycznej.

WARSZTATY I WYJAZDY STUDIALNE

Od 2013 r. pracownicy i doktoranci Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki prowadzą przy współpracy członków studenckiego koła naukowego „ArcHist” cykliczne letnie warsztaty „Zamki i ich cienie”. Miejscami wakacyjnej pracy studentów były dotychczas relikty zamku książęcego na wrocławskim Ostrowie Tumskim (dwukrotnie), wieża rycerska w Siedlęcinie, zamek krzyżacki w Ostródzie oraz zamek Grodno.

Głównym celem szkół letnich jest nie tylko utrwalenie wiedzy zdobytej w toku studiów, ale też jej praktyczne zastosowanie i zmierzenie się z nowymi wyzwaniami projektowymi. W czasie naszych warsztatów studenci badają i diagnozują stan zachowania dawnych budowli, opracowując jednocześnie koncepcje ich zabezpieczenia. Uczestnicy wyjazdów mają możliwość lepszego poznania nowoczesnych metod inwentaryzacji np. fotogrametrii i skanowania 3D, a także wykonania badań nieniszczących np. kamerą termowizyjną. Dodatkowymi atutami warsztatów są spotkania i dyskusje z ekspertami, nie zawsze będącymi pracownikami Politechniki Wrocławskiej. Interdyscyplinarny program warsztatów uzupełniają często niestandardowe działania, np. z dziedziny grafiki użytkowej i marketingu (projektowanie logo i oznaczeń), a także muzealnictwa (projektowanie ekspozycji, a nawet kształtu całego muzeum). Stałym elementem szkół letnich są wycieczki, umożliwiające uczestnikom poznanie kontekstu badanego miejsca. Podsumowaniem warsztatów są zazwyczaj publiczne prezentacje lub wernisaże prac studenckich, pokazywane wówczas wizualizacje i makiety stają się częściami ekspozycji zamkowych.
W każdym semestrze organizujemy też kilkudniowe, tematyczne wycieczki objazdowe po najcenniejszych i najciekawszych zabytkach polskiej architektury.

Filmy studenckie

Broszura informacyjna

Broszura informacyjna_Architektura_i_Ochrona Zabytków [ .pdf ]

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję