Misja

Politechnika Wrocławska jest autonomiczną uczelnią techniczną, uniwersytecką instytucją badawczą. Jej posłannictwem jest kształtowanie twórczych, krytycznych i tolerancyjnych osobowości studentów i doktorantów oraz wytyczanie kierunków rozwoju nauki i techniki. Uczelnia, w służbie społeczeństwu, realizuje swą misję poprzez: inwencje i innowacje, najwyższe standardy w badaniach naukowych, przekazywanie wiedzy, wysoką jakość kształcenia oraz swobodę krytyki z poszanowaniem prawdy. Politechnika Wrocławska, jako wspólnota akademicka jest otwarta dla wszystkich, pielęgnuje wartości i tradycje uniwersyteckie, wszechstronną współpracę z innymi uczelniami oraz zabiega o poczesne miejsce w gronie uniwersytetów Europy i świata.

Wydział Architektury, jako autonomiczna jednostka Politechniki Wrocławskiej, w pełni utożsamia się z ideami i dążeniami, zawartymi w cytowanym wyżej dokumencie programowym Uczelni.

Wydział Architektury, funkcjonuje w strukturze organizacyjnej Politechniki Wrocławskiej od 1945 roku, początkowo jako Oddział Architektury przy Wydziale Budownictwa, a od 1949 roku jako samodzielny Wydział. Od 1950 roku ma pełnię praw akademickich do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych, a od 1960 roku, nieprzerwanie, uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego, obecnie jako jeden z trzech ośrodków architektonicznych w Polsce.

Czerpiąc z tradycji lwowskiej szkoły architektury, Wydział Architektury wykształcił etos uniwersytetu technicznego oparty na kontynuacji tradycji akademickich i poszanowaniu dobrych obyczajów w nauce, przy jednoczesnym poszukiwaniu innowacyjności w działalności naukowej i dydaktycznej.

Obecnie, jako autonomiczna jednostka Uczelni, o utrwalonych kompetencjach i jasno sprecyzowanych możliwościach wypełnia swoje obowiązki związane z Uczelnią, jak i wynikające z planów rozwoju jednostki.

Plan Rozwoju Wydziału Architektury, na lata 2012-2020, (uchwała Rady Wydziału nr 55/6/2012 r.) nawiązując do wizji rozwoju Politechniki Wrocławskiej zakłada rozwój w wyznaczonych obszarach (modelach): kształcenia, studiowania, badań, instytucjonalnego, wykorzystania zasobów i współpracy z otoczeniem, zakładając podniesienie jakości kształcenia, umiędzynarodowienie studiów i badań, jak też stworzenie przyjaznego dla studentów środowiska pracy w formie Kampusu Wydziału Architektury. Wydział Architektury wdraża ten plan poprzez sformułowanie i realizację projektów wpisanych  na listę kluczowych zadań Politechniki Wrocławskiej.
Wydział Architektury, stanowiąc znaczący ośrodek naukowy w regionie ma z nim ścisłe związki, z jednej strony poprzez szeroko zakrojone badania związane z: archeologią, historią architektury i urbanistyki, konserwacją zabytków i liczne publikacje w renomowanych wydawnictwach, które przybliżają wiedzę o przeszłości i teraźniejszości tego obszaru jak też poprzez działalność zawodową i twórczą zatrudnionych tu architektów-praktyków i wybitnych twórców, których dzieła dają praktyczne świadectwo jakości wrocławskiej szkoły architektury.

Misją Wydziału Architektury jest prowadzenie działań, które z jednej strony służą kształceniu i przygotowywaniu osób wyposażonych w wiedzę i umiejętności, pełnych kreatywności i zdolnych do funkcjonowania w zakresie przestrzennych i architektonicznych aspektów systemu cywilizacyjnego, z drugiej strony polegają na obserwacji, analizie, interpretacji, przewidywaniu oraz kreowaniu zjawisk, procesów i obiektów tworzących kształt i organizację środowiska przestrzennego współczesnego społeczeństwa.

Realizując odpowiadające temu zadania Wydział Architektury bierze pod uwagę ciągłość przestrzenną i czasową oraz wartości kulturowe, estetyczne, techniczne i przyrodnicze przestrzeni uznawanej za dobro wspólne, które służy zarówno naszemu jak i przyszłym pokoleniom.­