Logowanie

 

Wydział Architektury

Pliki do pobrania

Załącznik do PO 2/2020

 

REGULAMIN NADAWANIA STOPNI NAUKOWYCH

W POLITECHNICE WROCŁAWSKIEJ

[...]

§ 6.
POSTĘPOWANIE W SPRAWIE NADANIA STOPNIA DOKTORA UCZESTNIKOM STUDIÓW DOKTORANCKICH

1. Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora wszczęte po dniu 30 września 2019 r. prowadzi się na podstawie przepisów ustawy dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 ze zm.), z tym że w postępowaniu wszczętym do dnia 31 grudnia 2020 r. do osiągnięć, o których mowa w art. 186 ust. 1 pkt 3 lit. a tej ustawy, zalicza się także:

  • artykuły naukowe opublikowane:
  1. w czasopismach naukowych lub recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowych, ujętych w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b tej ustawy, przed dniem ogłoszenia tego wykazu;
  2. przed dniem 1 stycznia 2019 r. w czasopismach naukowych, które były ujęte w części A albo C wykazu czasopism naukowych ustalonego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy uchylanej w art. 169 pkt 4 i ogłoszonego komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 stycznia 2017 r., albo były ujęte w części B tego wykazu, przy czym artykułom naukowym w nich opublikowanym przyznanych było co najmniej 10 punktów;
  • monografie naukowe wydane przez:
  1. wydawnictwo ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a tej ustawy, przed dniem ogłoszenia tego wykazu;
  2. jednostkę organizacyjną podmiotu, którego wydawnictwo jest ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a tej ustawy.

2. Doktoranci, którzy rozpoczęli studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020 i nie mają wszczętego przewodu doktorskiego, mogą ubiegać się o nadanie stopnia doktora na zasadach określonych w ustawie, o której mowa w ust. 1.

3. Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora wszczyna się na wniosek o wyznaczenie promotora lub promotorów, albo promotora i promotora pomocniczego złożony przez doktoranta do właściwej komisji ds. stopni naukowych. Promotorem może być osoba posiadająca stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora, a promotorem pomocniczym – osoba posiadająca stopień doktora.

4. Doktorant może wskazać dwóch kandydatów na promotorów w przypadku, gdy rozprawa doktorska będzie obejmować zagadnienia naukowe z więcej niż jednej dyscypliny. Promotor reprezentuje dyscyplinę naukową, w której doktorant odbywa studia doktoranckie. W przypadku wyznaczenia dwóch promotorów – reprezentują oni różne dyscypliny naukowe. W uzasadnionym przypadku promotora lub jednego z promotorów można wskazać spoza pracowników Uczelni.

5. Do wniosku doktorant dołącza dokumentację zawierającą:

  • odpis dyplomu poświadczający posiadanie tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera albo równorzędnego lub dyplom dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała;
  • oświadczenia promotora lub promotorów, albo promotora i promotora pomocniczego o braku przeciwskazań do pełnienia funkcji;
  • wykaz dorobku naukowego;
  • informację o dotychczasowym przebiegu studiów doktoranckich;
  • do dokumentacji doktorant może, do czasu przyjęcia rozprawy doktorskiej, dołączyć certyfikat albo dyplom ukończenia studiów poświadczający znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie biegłości językowej co najmniej B2.

6. Komisja ds. stopni naukowych wszczyna postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora, wyznacza promotora lub promotorów, albo promotora i promotora pomocniczego oraz określa termin złożenia rozprawy doktorskiej.

7. W kolejnych etapach postępowania w sprawie nadania stopnia doktora, komisja stopni naukowych:

  • powołuje komisję przeprowadzającą egzamin doktorski w zakresie nowożytnego języka obcego – w składzie trzech osób nauczających ten język w Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej (komisji przeprowadzającej egzamin doktorski w zakresie nowożytnego języka obcego nie powołuje się, gdy został złożony certyfikat albo dyplom ukończenia studiów poświadczający znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie biegłości językowej co najmniej B2, o których mowa w ust. 5 pkt 5);
  • wyraża zgodę na powtórne zdawanie egzaminu doktorskiego1;
  • wyznacza trzech recenzentów spośród osób spośród osób niebędących pracownikami Politechniki Wrocławskiej oraz uczelni, instytutu PAN, instytutu badawczego, instytutu międzynarodowego, Centrum Łukasiewicz albo instytutu Sieci Łukasiewicz, których pracownikiem jest osoba ubiegająca się o stopień doktora (recenzentem nie może być osoba, w stosunku do której zachodzą uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności);
  • powołuje komisję doktorską w składzie co najmniej siedmiu osób, w tym trzech recenzentów i promotora lub promotorów oraz członków tej komisji ds. stopni naukowych oraz wyznacza jej przewodniczącego lub wyznacza właściwą w sprawie stałą komisję doktorską, w której w skład wchodzą także trzej recenzenci i promotor lub promotorzy;
  • zamyka postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora, jeżeli doktorant ubiegający się o nadanie stopnia doktora w wyznaczonym terminie nie przedstawi rozprawy doktorskiej lub nie przystąpił do egzaminu doktorskiego z języka obcego nowożytnego albo został stwierdzony plagiat rozprawy doktorskiej;
  • umarza postępowanie,
  • nadaje lub odmawia nadania stopnia doktora.

8. W szczególnych przypadkach doktorant może wystąpić do właściwej komisji ds. stopni naukowych z wnioskiem o zmianę promotora, zmianę albo odwołanie promotora reprezentującego inną dyscyplinę naukową lub promotora pomocniczego za pośrednictwem kierownika studiów doktoranckich.

9. Doktorant przedkłada promotorowi lub promotorom rozprawę doktorską wraz ze streszczeniem w języku angielskim, a do rozprawy doktorskiej przygotowanej w języku obcym również streszczenie w języku polskim, albo – w przypadku prac projektowych, konstrukcyjnych, technologicznych lub wdrożeniowych – z opisem w językach polskim i angielskim, w postaci papierowej wraz z kopiami tych dokumentów zapisanymi na informatycznym nośniku danych, a także z oświadczeniami wszystkich współautorów części wspólnych rozprawy doktorskiej określającymi indywidualny wkład każdego z nich w ich powstanie.

10. Promotor przekazuje przewodniczącemu komisji ds. stopni naukowych rozprawę doktorską wraz z pisemną opinią promotora lub pisemnymi opiniami promotorów i z oświadczeniami współautorów doktoranta w przypadku ich udziału w powstaniu rozprawy doktorskiej.

11. Kierownik studiów doktoranckich przekazuje przewodniczącemu komisji ds. stopni naukowych zaświadczenie o osiągnięciu przez doktoranta efektów kształcenia (uczenia się) na poziomie 8 Polskiej Ramy Kwalifikacji, odpowiadających przepisom, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2018 r., poz. 2153 ze zm.) i w aktach wykonawczych.

12. Komisja ds. stopni naukowych w terminie miesiąca po dokonaniu sprawdzenia, o którym mowa w § 2 ust.  5, podejmuje uchwały, o których mowa w ust. 7 pkt 3 i pkt 4.

13. O ile komisja ds. stopni naukowych powoła komisję doktorską, jest ona uprawniona do wykonywania następujących czynności w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora:

  • przyjęcia rozprawy doktorskiej i dopuszczenia jej do obrony;
  • przyjęcia obrony rozprawy doktorskiej;
  • przygotowania projektu uchwały w sprawie nadania stopnia doktora;
  • zgłoszenia wniosku o wyróżnienie rozprawy doktorskiej.

14. Komisja doktorska po zapoznaniu się z opinią promotora lub opiniami promotorów i recenzjami oraz po stwierdzeniu, że doktorant zdał egzamin doktorski lub doktorant złożył certyfikat albo dyplom ukończenia studiów poświadczających znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie biegłości językowej co najmniej B2, oraz uwzględniając zaświadczenie, o którym mowa w ust. 11, podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia rozprawy doktorskiej i dopuszczenia jej do obrony, a w przypadku gdy co najmniej dwie recenzje zawierają negatywną ocenę przedstawionej rozprawy doktorskiej wnioskuje do komisji ds. stopni naukowych o odmowę dopuszczenia do jej obrony. Na postanowienie komisji ds. stopni naukowych o odmowie dopuszczenia do obrony służy zażalenie do Rady Doskonałości Naukowej.

15. Komisja doktorska ustala miejsce i termin obrony, zapewniając wykonanie postanowień § 13 ust. 2 oraz przekazuje dokumenty komórce prowadzącej obsługę komisji ds. stopni naukowych.

16. Obrona rozprawy doktorskiej odbywa się na otwartym posiedzeniu komisji doktorskiej. W posiedzeniu bierze udział promotor oraz co najmniej dwóch recenzentów.

17. Obrona może być przeprowadzona przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających jej przeprowadzenie na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku.

18. Po przedstawieniu przez kandydata głównych założeń i wyników rozprawy doktorskiej przewodniczący komisji doktorskiej zarządza przedstawienie recenzji, a następnie otwiera dyskusję.

19. Po zakończeniu obrony, na posiedzeniu niejawnym komisja doktorska podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia obrony, z tym że uchwałę w sprawie odmowy przyjęcia obrony komisja doktorska przedstawia wraz z uzasadnieniem komisji ds. stopni naukowych, która podejmuje uchwałę w tej sprawie.

20. Komisja doktorska przygotowuje projekt uchwały w sprawie nadania stopnia doktora i przedstawia go komisji ds. stopni naukowych. Komisja doktorska może także wnioskować o wyróżnienie rozprawy doktorskiej.

21. Kompletną dokumentację dotyczącą przeprowadzonych czynności, o których mowa w ust. 13, komisja doktorska przekazuje komisji ds. stopni naukowych.

22. W posiedzeniach komisji przeprowadzających egzaminy doktorskie i komisji doktorskiej może uczestniczyć, bez prawa głosu, promotor pomocniczy, jeżeli został powołany w trybie podanym w ust. 6 i zaproszony przez przewodniczącego komisji ds. stopni naukowych.

23. Komisja ds. stopni naukowych podejmuje uchwałę w sprawie nadania stopnia doktora oraz uchwałę o wyróżnieniu rozprawy doktorskiej, jeśli został złożony taki wniosek.

24. Uczestnik studiów doktoranckich staje się absolwentem studiów doktoranckich, jeżeli uzyska stopień doktora do dnia 31 grudnia 2023 r.

25. W pozostałym zakresie spraw dotyczących postępowania w sprawie nadania stopnia doktora stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w ust. 1.

[...]

1. Wniosek o wyznaczenie promotora lub promotorów, albo promotora i promotora pomocniczego złożony przez doktoranta do Komisji ds. stopni naukowych w dyscyplinie architektura i urbanistyka.ikona-pobierz.jpg

2. Odpis dyplomu poświadczający posiadanie tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera albo równorzędnego lub dyplom dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała.

3. Oświadczenia promotora lub promotorówikona-pobierz.jpg, albo promotora i promotora pomocniczegoikona-pobierz.jpg o braku przeciwwskazań do pełnienia funkcji.

4. Wykaz dorobku naukowego.

5. Informację o dotychczasowym przebiegu studiów doktoranckich.

6. Kwestionariusz osobowy ikona-pobierz.jpg

7. Do czasu przyjęcia rozprawy doktorskiej, do dokumentacji doktorant może dołączyć certyfikat albo dyplom ukończenia studiów poświadczający znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie biegłości językowej co najmniej B2.

1. Oświadczenie promotora o ukończeniu pracy, wraz z informacją, że rozprawa doktorska spełnią warunki stawiane  rozprawom doktorskim, oświadczenie również podpisują  powołani promotor pomocniczy, kopromotor lub drugi promotor (załącznik 5)

2. Opinia promotora/promotorów na temat przedstawianej rozprawy doktorskiej,

3. Wniosek promotora z propozycją recenzentów wraz z informacją o dyscyplinie naukowej lub artystycznej (załącznik 6)

4. Wniosek promotora o zmianę /uściślenie tematu pracy doktorskiej (załącznik 7)

5. Wniosek kandydata z prośbą o zmianę dyscypliny dodatkowej (załącznik 4)

6. Wniosek kandydata z prośbą o wyznaczenie komisji egzaminów doktorskich z:

• dyscypliny podstawowej - architektura i urbanistyka,
• dyscypliny dodatkowej - wskazanej we wniosku o wszczęcie przewodu doktorskiego, (WYKAZ OBSZARÓW WIEDZY, DZIEDZIN NAUKI I SZTUKI ORAZ DYSCYPLIN NAUKOWYCH I ARTYSTYCZNYCH)
• języka obcego nowożytnego wskazanego we wniosku o wszczęcie przewodu doktorskiego (załącznik 8)

7. Osoba nie będąca uczestnikiem Studiów Doktoranckich na WA PWr., przed złożeniem rozprawy doktorskiej ma obowiązek przedstawienia głównych jej założeń na seminarium naukowym (wymagany protokół z seminarium + lista obecności), termin seminarium kandydat ustala z  promotorem.

8. Wniosek promotora o powołanie komisji doktorskiej (do obrony) wraz z propozycją członków komisji (załącznik 10).

9. Raport z Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (podpisany przez promotora)

10. Wersja elektroniczna rozprawy doktorskiej oraz streszczenie w języku polskim i angielskim (w formacie pdf na płycie CD)

UWAGA!

Rozprawę doktorską dostarcza się w 5 lub 6 egzemplarzach.

Rozprawa doktorska, będąca pracą pisemną, powinna być opatrzona streszczeniem w języku angielskim, a jeżeli rozprawa doktorska jest przygotowana w języku obcym, dołącza się dodatkowo streszczenie w języku polskim.

1. Doktorant ubiegający się o przedłużenie okresu odbywania studiów ma obowiązek złożyć do Kierownika Studiów Doktoranckich:

  1. podpisany przez Promotora wniosek o przedłużenie okresu odbywania studiów wraz z uzasadnieniem;
  2. zatwierdzony przez Promotora harmonogram prac nad rozprawą doktorską podczas okresu przedłużenia studiów wraz z wyszczególnieniem przewidywanych zadań oraz terminami ich realizacji;
  3. opinię Promotora o zaawansowaniu pracy oraz oświadczenie o planowanym terminie ukończenia rozprawy.

2. Doktorant ma obowiązek złożyć komplet dokumentów w terminie wyznaczonym przez Kierownika Studiów Doktoranckich.

3. W przypadku posiadania promotora pomocniczego, drugiego promotora lub kopromotora ich opinie i podpisy również są wymagane w odniesieniu do dokumentów wymienionych w ust. 1.

4. Kierownik Studiów Doktoranckich powołuje Wydziałowy Zespół Konsultantów, który opiniuje wniosek doktoranta oraz przeprowadza seminarium sprawozdawcze dotyczące postępów w pracach nad rozprawą doktorską.

5. Doktorant ma obowiązek zaprezentować przed Wydziałowym Zespołem Konsultantów postępy w pracy nad rozprawą, stopień zaawansowania w pisaniu pracy oraz harmonogram dalszych prac podczas okresu przedłużenia studiów.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję