City of Irpin - the Future Horizon

Data: 16.02.2024

Zapraszamy do obserwowania i wzięcia udziału w wydarzeniach związanych z międzynarodowym konkursem "City of Irpin - the Future Horizon", poświęconego odbudowie miasta Irpin na Ukrainie.

Konkurs został zorganizowany w ramach chilijsko-polskiej współpracy pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej a THOUGHT Integral Infrastructure and Urban Planning Solutions Chile, na prośbę władz miasta Irpin, w obliczu tragedii jakie spotkało to miast w 2022 r.

Ideą konkursu jest zbudowanie futurystycznej konceptualnej wizji nowoczesnego i awangardowego miasta, z zachowaniem jego tożsamości, walorów kulturowych i wartości społecznych. Fundamentalne znaczenie ma zaangażowanie każdego z uczestniczących zespołów w wyobrażanie sobie nowego miasta odradzającego się niczym „feniks z popiołów”; miasta zakorzenionego w swoich zwyczajach i tradycjach, ze swoim naturalnym, zrównoważonym, ekologicznym, zielonym środowiskiem życia; miasta jako miejsca zamieszkania, pracy, wypoczynku, rekreacji, kultury, dobrobytu i pokoju. Wyzwanie projektowe polega na porzuceniu utartych ścieżek myślowych i dotychczasowych paradygmatów urbanistycznych oraz zastąpienie ich kreatywnymi i innowacyjnymi wizjami nowej ale szanującej swoje dziedzictwo przestrzeni życia i współpracy przyszłych pokoleń.

Konkurs nie jest dedykowany profesjonalistom z biur architektonicznych i urbanistycznych ale ma być okazją dla młodego pokolenia studentów architektury i urbanistyki do spojrzenia na strategiczne wyzwania miejskie z konceptualnej, kreatywnej, innowacyjnej i artystycznej perspektywy. Zasadniczą ideą jest znalezienie i zbudowanie nowego modelu kreowania koncepcji miasta i jego rozwoju, który nie będzie ograniczony czynnikami polityczno -biznesowymi.

Na konkurs zostały przesłane prace z całego świata (z każdego kontynentu) a obecnie trwa proces wyłaniania zwycięzców. Końcowym jego etapem jest publiczna obrona wybranych przez Jury najlepszych propozycji, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek (19 lutego, godz. 14).

Ostatnim akcentem konkursu będzie ceremonia wyłonienia zwycięzców oraz rozdania nagród, która odbędzie się 23 lutego o godz. 14. Link do tego spotkania zostanie zamieszczony na stronie internetowej konkursu więc prosimy aby go pobrać tuż przed ceremonią.

Wszelkie informacje na temat konkursu a w tym linki do spotkań można znaleźć na stronie: https://www.icausirpin.com

Informacje organizacyjne:

Organizatorzy konkursu:
● Doradca i pełnomocnik Burmistrza Miasta Irpin, Iryna Yarmolenko, z pomocą Doradcy ds. Urbanistyki, Michaiła Sapona (Ukraina),
● Zespół złożony z: (1) Prof. Cristián Alfredo Wittig Grell, Starszy Międzynarodowy Konsultant, Architekt Mieszkalnictwa i Urbanistyki, Chile Thought Group, pełniący funkcję Dyrektora Konkursu, (2) Pani Camila Rivera Álvarez, pełniąca z ramienia Dyrektora funkcję Sekretarza Wykonawczego Konkursu, (3) arch. Luis Valenzuela i arch. Marcela Letelier - dyrektor i dyrektor wykonawczy Territorial Intelligence Center of the Adolfo Ibáñez University oraz Centrum Wywiadu Terytorialnego Adolfo Ibáñez University (Chile),
● Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej reprezentowany przez arch. Kajetana Sadowskiego i arch. Marcina Michalskiego (Polska).

Jury Konkursu:
● arch. Mikhailo Sapon (w imieniu burmistrza m. Irpin Oleksandra Markushina).
● arch. Olga Kleitman (Ukraina)
● arch. Ołeksij Obrazcow (Ukraina)
● arch. Anna Kirii (Ukraina)
● arch. Tomasz Ossowicz (Polska)