Wydział Architektury

Gospodarka Przestrzenna

800x230-gp.jpg

Kierunek Gospodarka Przestrzenna zorientowany jest na kształcenie nowoczesnego specjalisty w dziedzinie planowania, mającego szerokie interdyscyplinarne podstawy i rozumiejącego gospodarowanie przestrzenią jako projekcję przestrzenną systemu cywilizacyjnego. Metodologia kształcenia kładzie nacisk na rozumienie mechanizmów i procesów, nie tylko na kształtowanie form, które powinny wynikać z  tego zrozumienia.

Planista to człowiek zajmujący się nie tylko przygotowywaniem planów różnego rodzaju – projektów urbanistycznych, planów rozwoju przestrzennego wsi, miast, obszarów metropolitalnych i regionów ale także planów i projektów transgranicznych i międzynarodowych oraz strategii rozwoju i rozmaitych analiz przestrzennych. Naszą unikalną specjalnością, której nie oferuje żadna inna uczelnia polska i bardzo niewiele w Europie są symulacje i modelowania komputerowe dotyczące zjawisk przestrzennych. Studenci uczą się nie tylko zaawansowanych narzędzi informatycznych ale także technik modelowania, pozwalających przewidywać możliwe stany struktur osadniczych i ich komponentów.

Przedmiotem zarówno badań jak i nauczania w zakresie kierunku są, w istocie, przestrzenne aspekty cywilizacji, biorąc pod uwagę to, że ogarnia nas w zasadzie jeden system cywilizacyjny, w którym nieodzowne staje się szybkie rozpoznawanie i reagowanie na zjawiska o globalnych charakterze i globalizacyjnym kierunku uzależnień.  Dlatego absolwent kierunku powinien posiadać wiedzę o całości tego systemu nakierowując szczególną uwagę na to co stanowi więzi oraz przepływy materii energii i informacji pomiędzy poszczególnymi jego częściami.

Kierunek odpowiadając na zapotrzebowanie kształcenia kadr administracji europejskiej stosuje zalecenia organów międzynarodowej społeczności zawodowej, w myśl których student jest przygotowywany do pełnienia następujących ról: planisty – zarządcy i administratora,  mediatora, projektanta i naukowca.

  • Planisty – zarządcy i administratora
  • Mediatora
  • Projektanta planów i twórcy wizji
  • Naukowca

Kierunek Gospodarka Przestrzenna na Politechnice Wrocławskiej jest najstarszym kierunkiem tego typu w Polsce. Uruchomiony został w 1991 roku, a jego absolwenci pracują w biurach projektowych, jednostkach administracji publicznej, agencjach rozwoju, firmach konsultingowych i deweloperskich w kraju, Europie a także w Stanach Zjednoczonych i Rosji.  Kierunek ten, a zwłaszcza propozycja profilu jego absolwenta, uzyskały doskonałą opinię w trakcie akredytacji prowadzonej przez Państwową Komisję Akredytacyjną.

Kierunek związany jest z istnieniem Unii Uczelni na Rzecz Rozwoju Kierunku Studiów Gospodarka Przestrzenna, do której należy 19 największych uczelni Polskich (W tym Uniwersytet Jagielloński). W ramach programu LLP Erasmus studenci mają możliwość studiowania jednego lub dwóch semestrów w wielu renomowanych europejskich uczelniach (m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii i Francji).

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję