Studia na kierunku Architektura przygotowują specjalistów do twórczej pracy projektowej, obejmującej kształtowanie przestrzeni, począwszy od małych form użytkowych, przez budynki o zróżnicowanej funkcji, zespoły urbanistyczne, aż po zagospodarowanie przestrzeni miejskich oraz terenów wiejskich. W programie studiów na kierunku Architektura dominują zatem zespoły kursów projektowania architektonicznego i urbanistycznego. Program kształcenia obejmuje także przedmioty inżynierskie, kursy humanistyczne oraz obszerny blok przedmiotów plastycznych. Program studiów, a także metody dydaktyczne zostały opracowane z myślą o jak najbardziej skutecznym wypełnieniu celów kształcenia, które sprowadzają się nie tylko do zapewnienia absolwentom starannego wykształcenia zawodowego, ale także przekazania im szerokich podstaw wiedzy w wielu dziedzinach nauki i techniki, mających wpływ na jakość kształtowanej przestrzeni.
Podczas studiów I stopnia studenci uzyskują gruntowną wiedzę z zakresu historii, i teorii architektury i urbanistyki, sztuk pięknych, budownictwa i technologii budowlanych, konstrukcji oraz projektowania architektonicznego i urbanistycznego. Studenci są zaznajamiani z przepisami techniczno-budowlanymi, a także metodami organizacji i przebiegu procesu inwestycyjnego w Polsce oraz w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Studia II stopnia na kierunku Architektura są oferowane w trzech specjalnościach:
- Architektura i Urbanistyka
- Architecture and Urban Planning
- Architektura i Ochrona Zabytków.
Na studiach II stopnia na kierunku Architektura studenci specjalności Architektura i Urbanistyka uzyskują zaawansowaną wiedzę i umiejętności z dziedziny projektowania architektonicznego – przygotowani są do rozwiązywania specjalistycznych problemów projektowych w zakresie architektury użyteczności publicznej, architektury mieszkaniowej, architektury przemysłowej i konserwacji zabytków; koordynacji i współdziałania ze specjalistami z innych dziedzin technicznych, humanistycznych, ekonomicznych i plastycznych w poszczególnych fazach procesu projektowania od programowania do realizacji inwestycji. Studia na Wydziale Architektury pozwalają zdobyć wszechstronną wiedzę teoretyczną i praktyczną, przygotowującą absolwentów przede wszystkim do podjęcia działalności twórczej w zakresie projektowania architektonicznego i urbanistycznego, koordynowania prac w wielobranżowych zespołach projektowych oraz pełnienia w przyszłości samodzielnych funkcji w budownictwie.
Wydział prowadzi również – w ramach kierunku Architektura, studia w specjalności Architektura i Ochrona zabytków, których celem jest wykształcenie architekta zdolnego do podejmowania samodzielnych działań w dziedzinie konserwacji obiektów architektury i urbanistyki oraz modernizacji i adaptacji architektury dawnej do wymogów współczesności. W celu przygotowania do podjęcia pracy w dziedzinach związanych z ochroną dziedzictwa architektonicznego, urbanistycznego i konserwacji, studenci poznają tajniki zaawansowanych projektów architektury i urbanistyki: monumentalnej, gmachów użyteczności publicznej, zespołów mieszkalnych w centrach miast oraz najważniejszych zagadnień planowania przestrzennego i zaawansowanych zagadnień inżynierskich w środowisku kulturowym.
Najzdolniejsi absolwenci studiów II stopnia mogą kontynuować zdobywanie wiedzy na studiach doktoranckich (studia III stopnia) w Szkole Doktorskiej. Dzienne studia doktoranckie na Wydziale Architektury trwają 4 lata i są przeznaczone dla absolwentów szkół wyższych, posiadających tytuł zawodowy magistra lub równorzędny. Studia doktoranckie umożliwiają zdobycie zaawansowanej wiedzy w zakresie architektury oraz przygotowują do uzyskania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka w następujących specjalnościach: architektura, urbanistyka, teoria i historia architektury i urbanistyki, ochrona zabytków, gospodarka przestrzenna (planowanie przestrzenne), architektura krajobrazu. Kierownikiem Studium Doktoranckiego na Wydziale Architektury jest prof. dr hab. Marzanna Jagiełło.