Wydział Architektury

Gospodarka Przestrzenna

800x230-goa2009-fot-k-lisak.jpg

KONCEPCJA NOWEGO PROGRAMU STUDIÓW 2021

Uruchomiona w 1991 roku na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej Gospodarka Przestrzenna była pierwszym tego typu kierunkiem w Polsce. To pionierskie doświadczenie stało się elementem tożsamości naszych studiów, w ramach których podejmujemy trudne wyzwania współczesności, poszukujemy nowych rozwiązań i dostosowujemy ofertę dydaktyczną do zadań, przed którymi stają nasi absolwenci.

U źródeł nowego programu studiów II stopnia na kierunku Gospodarka Przestrzenna uruchomionego w 2021 roku leży przekonanie, że współczesne systemy osadnicze, miasta i regiony bardziej niż kiedykolwiek muszą być odporne na różnorodne wstrząsy i skrajne napięcia. Do zarządzania rozwojem potrzebni są więc specjaliści posiadający wszechstronną wiedzę, umiejętności syntetyzowania dużych ilości informacji, prognozowania, kreatywnego szukania rozwiązań oraz podejmowania optymalnych decyzji w sytuacji konfliktu interesów. W odpowiedzi na te wyzwania studia II stopnia na Gospodarce Przestrzennej w nowej odsłonie oferują wiedzę i umiejętności w pięciu zasadniczych nurtach:

  • planowanie dla klimatu – jako odpowiedź na zagrożenia cywilizacyjne,
  • transformacja urbanistyczna – jako odpowiedź na zmieniające się oczekiwania mieszkańców i wyzwania współczesności,
  • planowanie partycypacyjne – jako odpowiedź na rosnące aspiracje do uczestniczenia w kreowaniu miejsca do życia,
  • technologie cyfrowe – jako odpowiedź na wzrastającą złożoność i wirtualizację rzeczywistości,
  • urbanistyka operacyjna – jako odpowiedź na potrzebę skutecznego urzeczywistniania wizji, zamierzeń, planów i koncepcji dotyczących kreowania przestrzeni.

gp_kola_zebate.pngNadrzędna zasada wybieralności kursów pozwala na wszechstronne przygotowanie przyszłych absolwentów do prowadzenia zaawansowanych analiz i projektów w różnych skalach przestrzennych.

WYBIERALNOŚĆ ORAZ POŁĄCZENIE TEORII Z PRAKTYKĄ

Studia II stopnia na Gospodarce Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej to 3 semestry umożliwiające uzyskanie tytułu zawodowego magistra inżyniera. Wprowadzony w 2021 roku nowy program studiów został oparty na dwóch filarach: wybieralności kursów oraz połączeniu teorii i praktyki.

Pierwszy filar, czyli WYBIERALNOŚĆ, oznacza swobodę w kształtowaniu własnej specjalizacji w ramach pięciu nurtów tematycznych: planowanie dla klimatu, transformacja urbanistyczna, planowanie partycypacyjne, technologie cyfrowe oraz urbanistyka operacyjna. W trakcie studiów można zrealizować wybrany zestaw kursów z każdego nurtu, uzyskując w ten sposób jedyny w swoim rodzaju zasób wiedzy i kompetencji. Wachlarz zajęć oferowanych w danym semestrze powstaje w drodze negocjacji i pre-zapisów w gronie studentów.

Drugi filar wprowadza twórcze napięcie MIĘDZY TEORIĄ A PRAKTYKĄ: wychodząc od wiedzy o charakterze akademickim studenci rozwiązują praktyczne problemy planistyczne.

Tak skonstruowany program pozwala na wszechstronne przygotowanie studentów do podejmowania wyzwań, przed jakimi stają planiści przestrzenni.

ZESPÓŁ DYDAKTYCZNY

Zespół prowadzący zajęcia na studiach II stopnia na Gospodarce Przestrzennej to 13 naukowców reprezentujących różne dziedziny gospodarki przestrzennej. Są wśród nas wybitni praktycy współpracujący z najważniejszymi instytucjami samorządowymi Dolnego Śląska i Wrocławia (Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Urząd Miejski Wrocławia), są również cenieni teoretycy rozwijający nowatorskie ścieżki badawcze i prowadzący badania w ramach projektów krajowych i międzynarodowych (Horizon 2020 Komisji Europejskiej, OPUS Narodowego Centrum Nauki, Fulbright Senior Award). Dzięki rozległym kontaktom z instytucjami planistycznymi w Polsce i za granicą do prowadzenia wybranych zajęć zapraszamy ekspertów w dziedzinie zarządzania przestrzenią. Połączenie bogatego doświadczenia projektowego z wiedzą płynącą z badań naukowych sprawia, że oferowane przez nas kursy na studiach II stopnia na Gospodarce Przestrzennej są nowatorskie, unikalne i pozwalają studentom rozwijać zarówno kompetencje praktyczne, jak i warsztat naukowy. Na naszych zajęciach stosujemy różne techniki dydaktyczne, dopasowane do podejmowanej tematyki (np. problem-based learning, spacery studyjne, role play games, eksperymenty czy symulacje). Naszym priorytetem jest indywidualne podejście do każdego studenta i kształtowanie unikalnego profilu absolwenta.

 

Jesteś ciekaw jak wygląda program studiów, czym zajmują się nasi absolwenci, jak działają nasze koła naukowe? Sprawdź naszą interaktywną broszurę:

 idea.jpg

Szczegółowy Program Studiów

Zobacz także prof. Ossowicza, który opowiada o zmienionej formule studiów II stopnia na Gospodarce Przestrzennej:

 

Studia z Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej obejmują 5 nurtów tematycznych. Zapraszamy do obejrzenia filmów prezentujących każdy z nich.

(1) W tym filmie prowadzący (prof. Tomasz Ossowicz oraz dr Maciej Zathey)
opowiadają o nurcie „Urbanistyka operacyjna”.

(2) W tym filmie prowadzący (prof. Magdalena Belof oraz dr Paweł Pach)
opowiadają o nurcie „Transformacja urbanistyczna”.

(3) W tym filmie prowadzący (dr Magdalena Mlek-Galewska oraz dr Wawrzyniec Zipser)
opowiadają o nurcie „Technologie cyfrowe”.

(4) W tym filmie prowadzący (dr Aleksandra Gierko, dr Artur Kwaśniewski
oraz dr Agnieszka Szumilas) opowiadają o nurcie „Planowanie dla klimatu”.

(5) W tym filmie prowadzący (prof. Łukasz Damurski oraz dr Magdalena Mlek-Galewska)
opowiadają o nurcie „Planowanie partycypacyjne”.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję