Wydział Architektury

Program Visiting Professors

Wydział Architektury bierze aktywny udział w programie Visiting Professors finansowanym z funduszu Scientiae Wratislaviensis Urzędu Miejskiego Wrocławia, w ramach którego odbywają się serie wykładów i seminariów z udziałem wielu znakomitych naukowców europejskich.

Na zaproszenie WA PWr odwiedzili Wrocław m.in.:

  • prof. Manfred Grohmann 
  • prof. dr inż. arch. Guenther Henn
  • prof. Anna Geppert
  • prof. Klaus R. Kunzmann
  • prof. Fionn Stevenson

800x230-profgrohmann-visiting.jpg

Visiting Professors

prof. Ruy Marcelo de Oliveira Pauletti


10-13 kwiecień 2018 r.

Sprawozdanie z wizytyikona-pdf.jpg

visiting_prof_pauletti.png

prof. Fernando Menis


12 - 13 czerwiec 2017 r.

Fernando Menis jest założycielem i głównym architektem pracowni projektowej „Fernando Menis”. Profesor na uczelniach: European University of Canarias, University of Hong Kong (UHK), European University of Madrid.Przewodniczący Laboratorium dla Innowacji w Architekturze, Designie i Zaawansowanej Turystyce na Teneryfie.

Specjalizuje się w architekturze monumentalnej i obiektach użyteczności publicznej. Jest autorem lub współautorem projektów takich jak: Insular Athletics Stadium (2007), Magma Art & Congress (2005), Basen na Sprewie w Berlinie (2004), Presidency of the Canary Islands (1999).

Wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach. Jego projekty były publikowane na łamach największych światowych czasopism architektonicznych.

W 2012 roku prezentował swoją twórczość na 13. Biennale Architektury w Wenecji. W 2010 roku projekt jego autorstwa Audytorium Jordanki w Toruniu otrzymał pierwszą nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej WAF (World Architecture Festival) w kategorii: projekt przyszłości, a w 2014 roku był prezentowany na wystawie „Architektury-Murator” jako jedna z 25 najważniejszych kreacji współczesnej architektury ostatniego ćwierćwiecza w Polsce.

plakat_vp_2017_menis-1.jpg

prof. Fionn Stevenson


5 - 6 maj 2016 r.

Prof. Fionn Stevenson jest z wykształcenia architektem. Studiowała na Wydziale Architektury Uniwersytetów Cambridge i Sheffield. Ma uprawnienia do projektowania i jest członkiem RIBA, wyróżnionym w 2015 roku jako ‘RIBA Role Model’. Doktorat uzyskała na Uniwersytecie Dundee. Pracowała jako architekt, konsultant społeczny i naukowiec na 5 Uniwersytetach w Wielkiej Brytanii oraz jako krytyk architektury i wykładowca również w Niemczech i Francji. W swojej karierze zawodowej skupiała się na badaniu interakcji mieszkańca z budynkiem i systemami mającymi zapewnić oszczędności w zużyciu energii. Jej pionierski wkład w rozwinięciu metod badawczych builidng performance evaluation tak by możliwe było objęcie nimi sektora mieszkaniowego zapewnił jej pozycję międzynarodowego eksperta w tej dziedzinie. Prof. Stevenson jest aktywnym członkiem rad programowych czołowych światowych czasopism naukowych poświęconych budownictwu oraz międzynarodowych konferencji w dziedzinie komfortu termicznego.

plakat_vp_2016_stevenson.jpg

prof. Klaus R. Kunzmann


7 - 9  październik 2015 r.

Profesor Klaus R. Kunzmann ukończył Wydział Architektury na Politechnice w Monachium,  W 1971 roku uzyskał doktorat na Politechnice w Wiedniu. Profesorem w specjalności planowanie przestrzenne został w 1974 roku na Politechnice w Dortmundzie. W latach 1993-2006 zajmował prestiżową pozycję szefa Katedry Planowania Europejskiego. Jest założycielem (1987), pierwszym prezydentem (1987-1990) i honorowym członkiem Association of European Schools of Planning (AESOP), skupiającym uczelnie europejskie kształcące urbanistów i planistów (członkiem jest m.in. Wydział Architektury PWr). 

Naukowiec jest autorem wielu książek dotyczących tematyki rozwoju miast i regionów. Jako jeden z pierwszych zainteresował się tematyką creative cities i wpływem tego trendu na rozwój miast. 

plakatkunzmann_a2.jpg

prof. Zeev Baran


11 - 13 maj 2013 r.

Zeev Baran urodził się w Wilnie w 1935 r. Podczas wojny, ojciec Zeev’a Eliasz, służył, jako żołnierz A.K. na Wileńszczyźnie, gdzie bohatersko poległ w 1943 r. (Krzyż Oficerski p.m.) Reszta rodziny ocalała dzięki Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata - Helenie i Bronisławowi Krzyżanowskim. 

Po wojnie, po przesiedleniu z Wilna do Lodzi, a potem po dwuletnim pobycie w Paryżu w roku 1948 Zeev dotarł z matką i z bratem do Izraela. Tam, po zakończeniu szkoły w Tel Awiwie i w kibucu, w 1953 roku zgłosił się do wojska. Po 35 letniej służbie obowiązkowej i w rezerwach (gdzie wziął udział w większości wojen Izraela), zwolnili się o randze majora. 

W latach 1958-63, Zeev Baran ukończył studia na Politechnice w Hajfie („Technion”) z tytułem architekta i urbanisty. W latach 1964-67 kontynuował studia podyplomowe i praktykę w Paryżu, w katedrze i biurze architekta Georges’a Candilisa. Następnie, po 3 letniej pracy zawodowej w Izraelu, w roku 1970 założył własną pracownię w Jerozolimie, która zatrudnia wieloetniczny zespół. Pracownia specjalizuje się (m.in.) w planowaniu projektów dla krajów rozwijających się i dla mniejszości w Izraelu.

Równolegle do własnej praktyki, Zeev Baran poświęcił się działalności dydaktycznej w Izraelu i za granicą. Podczas swych rozlicznych podróży po świecie nawiązał kontakty z wieloma ośrodkami akademickimi, co zaowocowało licznymi współpracami i wykładami, w tym, z większością wydziałów architektury w Polsce. 
W roku 1999 Zeev Baran otrzymał nominację na stanowisko Konsula Honorowego R. P. w Jerozolimie. W roku 2013 został nominowany Konsulem Honorowym Generalnym. Konsul Baran bardzo intensywnie zajmuje się promocją Polski, często odwiedzając kraj, spędza w nim, co najmniej jedną piątą roku. W konsulacie i w biurze Zeev’a odbyło staż i praktykę ponad 40 stażystów z Polski i z innych krajów. 

Zeev Baran nieustannie stawia sobie coraz to nowe wyzwania na ścieżce dialogu i współpracy między narodami Polski i Izraela. Z inicjatywy Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, Zeev zaangażował się w RP, i za granicą w serię wykładów i debat na temat: „Współżycie Historyczne Żydów i Polaków, oraz Wyzwanie Pojednania”. 

Zeev Baran został odznaczony Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych RP w 2004 roku i Krzyżem Kawalerskim przez Prezydenta RP w 2007 roku. W roku 2013 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Ostatnio napisał kryminał historyczny pt: "Żelazny Testament" wydany w Polsce przez wydawnictwo Aspra. 

plakat_profzbaran.jpg

prof. Günter Henn


29- 30 marca 2012 r.

Profesor Günter Henn to wybitny architekt specjalizujący się w projektowaniu obiektów przemysłowych zintegrowanych z tkanką miejską, twórca koncepcji „Form follows flow”, w której układ funkcjonalny budynku przemysłowego odpowiada cyklowi produkcyjnemu. 

prof. Anna Geppert


17 - 30 marca 2012 r.

Prof. Anna Geppert z Univeristé Paris IV Sorbonne, jest dyrektorem studiów na kierunku Urbanistyka i Planowanie Przestrzenne oraz członkem Komitetu zarządzającego Association pour la Promotion de l'Enseignement et de la Recherche en Aménagement et Urbanisme (APERAU), a także francuskiego odpowiednika polskiej komisji ds. tytułów i stopni naukowych. Jest także członkiem rad naukowych kilku poważnych pism o tematyce planistycznej.

Profesor Anna Geppert jest uznanym autorytetem w dziedzinie planowania strategicznego we Francji, jej obszar badawczy wyznaczają ponadto: ponadnarodowe planowanie w ymiarze Europejskim, polityka przestrzenna UE oraz narzędzia planowania strategicznego. W latach 2007-2011 profesor Geppert pełniła funkcję Sekretarza Generalnego Association of European Schools of Planning, organizacji zrzeszającej europejakie uczelnie kształcącę specjalistów związanych z planowaniem: przestrzennym, strategicznym, lokalnym, urbanistów i specjalistów o podobnym charakterze. Prowadzi bardzo popularny na Sorbonie cykl wykładowy Les Conférences de l'Institut d'Aménagement et d'Urbanisme de la Sorbonne, w ramach którego spotykają się wybitni urbaniści europejscy.

Profesor Geppert jest związana z Polską rodzinnie; jej wuj, Eugeniusz Geppert, słynny malarz kolorysta był założycielem i wieloletnim rektorem wrocławskiej ASP.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję