Wydział Architektury

Laboratoria

800x230-laboratorium-techn-kons.jpg

Wydziałowe Laboratorium Badawczo-Projektowe

Kierownik: dr hab. inż. arch. Bogusław Wowrzeczka, prof. uczelni

Podstawowym celem nowej jednostki jest podniesienie poziomu wykonywanych na Wydziale opracowań badawczych przez ich wdrożenie w opracowaniach projektowych wykonywanych   we współpracy z instytucjami publicznymi, przemysłem i inwestorami prywatnymi. Przewiduje się, że działalność projektowo-badawcza będzie powiązana z działalnością, która jest obecnie przedmiotem badań w poszczególnych katedrach.

Laboratorium jest ukierunkowane na innowacyjne rozwiązania projektowe między innymi w zakresie:

  • cykli życia architektury (metabolizm zamknięty, recykling, rewitalizacja itp.),
  • architektury odpornej na ekstremalne zmiany w środowisku i gospodarce,
  • architektury społecznej,
  • automatyzacji i robotyzacji procesu inwestycji,
  • samowystarczalności żywnościowej miast.Laboratorium będzie pozyskiwało środki z grantów, z przetargów publicznych (konkursy arch.) oraz ze współpracy z przemysłem i sektorem prywatnym.

Nowa jednostka również stanowi miejsce działalności projektowej studentów realizujących obowiązkowy zakres badawczy w ramach nowego programu studiów. Będzie także miejscem realizacji studenckich praktyk zawodowych (według standardów jeden semestr). Dlatego część środków finansowych potrzebnych do utrzymania tej formy działalności pracowni będzie mogła pochodzić ze z dotacji (także grantów) przeznaczonych na dydaktykę.

Schemat organizacyjny Laboratorium przedstawia jego wewnętrzną strukturę i miejsce w strukturze Wydziału.

schemat_organizacji_laboratorium_wydzialowego_design_by_research.jpg

LabScan3D

Kierownik: dr inż. Bartłomiej Ćmielewski
Adres: 50-317 Wrocław, ul. Bolesława Prusa 53/55, bud. E-5, sala 206
Tel: 71/320 62 76
e-mail: bartlomiej.cmielewski@pwr.edu.pl

Laboratorium badawcze LabScan 3D wyposażone jest w unikalne rozwiązania pomiarowe oferowane przez Leica Geosystems oraz bogatą paletę  oprogramowania służącego do modelowania 3D.
Technologia skanowania laserowego 3D oparta jest o skaner Leica ScanStation HDS 3000 . Uzupełnieniem skanera 3D są Leica SmartStation TCRP1203, Leica SmartRover GPS 1200 (zestaw RTK współpracujący z systemem ASG-EUPOS), niwelator Leica Sprinter 100 M i kamera cyfrowa.  Należąca do Laboratorium pracownia komputerowa wyposażona jest w 3 graficzne stacje robocze HP XW4400, graficzną stację roboczą HP XW4600 i  zestaw drukarek HP, w tym wielkoformatową . Na oprogramowanie składa się: Leica Cyclone, Leica GeoOffice, Bentley MicroStation, Bentley CloudWorx, Bentley Descartes,  Bentley Architecture, Bentley Structural, JRC 3D Reconstructor, PHIDIAS –MS Digital Photogrammetry Software. 
Skanowanie  i modelowanie 3D jest bardzo przydatnym narzędziem konserwacji zabytków i współczesnej archeologii, umożliwia bowiem szybką inwentaryzację najbardziej nawet skomplikowanych zabytków i stanowisk archeologicznych dla potrzeb badań, dokumentacji archiwalnej czy dokumentacji projektowej. Przydatność skanowania 3D potwierdza się w planowaniu przestrzennym i zarządzaniu zespołami urbanistycznymi - technologia ta jest obecnie jedynym narzędziem zdolnym do efektywnego czasowo i ekonomicznie pozyskania danych dla generowania trójwymiarowych modeli miast i osiedli. Laboratorium może świadczyć usługi z zakresu skanowania i modelowania 3D  dla potrzeb drogownictwa i budownictwa cywilnego, przemysłu przetwórczego, chemiczngo i petrochemicznego jak również przemysłu wydobywczego. LabScan 3D wykonuje prace na potrzeby zarządzania kryzysowego, sektora wojskowego, kryminalistyki i in. Powstanie Laboratorium finansowane było w ramach Sektorowego Projektu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, nr projektu 1/1.4.2/2/2005/87/168/464.

labscan3d-sala-dyd1.jpglabscan3d-sala-dyd1.jpg

LTK

Kierownik: dr hab. inż Waldemar Bober, prof. uczelni
Adres: 50-317 Wrocław, ul. Rozbrat  7, bud. E-5, sala  106-108
Tel: 71/320-62-24
e-mail: ltk@pwr.edu.pl

Laboratorium badawcze LTK zostało stworzone do opracowywania oraz rozwijania nowych metod i przygotowania programów badawczych stanowiących kombinację znormalizowanych i nieznormalizowanych metod badań i wzorców.
Laboratorium jest wyposażone w najnowszą aparaturę kontrolno-badawczą, która zapewnia opracowanie miarodajnych wyników wzorcowych i utrzymania systemu jakości prowadzonych badań. Pozwala to na wyeliminowanie czynności badawczych opartych na subiektywnej ocenie pracownika.
Całość badań sprowadza się do praktycznego wykonywania usług w zakresie badań technologiczno-konserwatorskich obiektów zabytkowych.
Są to badania technologiczne materiałów budowlanych (cegła, kamień, drewno), materiałów konserwatorskich (pigmenty, podobrazia, podłoża, złocenia, srebrzenia) oraz technologiczne (stratygrafia, zasolenie, zawilgocenie, mikrobiologia). Na wyposażenie badawcze laboratorium składa się m.in.: derywatograf, mikroskop elektronowy,
spektrograf absorpcji atomowej, urządzenie do badań wytrzymałościowych typu INSTRON 9250 HV i komora ksenotestowa,  skaner 3D, aparat do elektroforezy, rezystograf, aparat do bezinwazyjnego badania wilgotności murów i drewna.

400x300-ltk-wnetrze-1.jpg400x300-ltk-wnetrze-5.jpg400x300-ltk-wnetrze-instrumenty-4.jpg

Karolina Kostecka
Sławomir Celej

Adres: 50-317 Wrocław, ul. Prusa 53/55, bud. E-1, sala 120A

Tel:  71/320-64-51
e-mail: karolina.kostecka@pwr.edu.pl
           slawomir.celej@pwr.edu.pl

Wydziałowe laboratorium komputerowe jest jednostką wspomagającą dydaktykę. Laboratorium przygotowanie jest do prowadzenia zajęć z nowoczesnych technik multimedialnych, projektowania wspomaganego komputerowo oraz planistycznych. Wyposażone jest w stacje robocze o wysokiej rozdzielczości UHD i wydajne GPU. Na stacjach roboczych zainstalowane jest oprogramowanie wszystkich wiodących producentów oprogramowania graficznego dla architektow, tj: Autodesk, Bentley, Graphisoft, ESRI, Nemetschek, Adobe, Corel, Lumion, Abvent oraz inne open-source. Laboratorium jest wyposażone także w bogaty sprzęt peryferyjny służący młodym architektom i planistom: drukarki wielkoformatowe, skanery wielkoformatowe, drukarka 3d, szybkie drukarki monochromatyczne. W laboratorium funkcjonują serwery, z których dwa są dostępne publicznie: serwer składowania danych NAS oraz serwer obliczeniowy (do długotrwałych renderingów). Nowością jest zestaw do obrazowania stereoskopowego.

Całość sprzętu pozostaje do dyspozycji pracowników i studentów wydziału. Mogą oni korzystać ze stanowisk PC, ploterów i drukarek, w tym drukarki 3D bez ograniczeń.

Kierownik: Krzysztof Nowak
Adres: 50-317 Wrocław,  ul. Prusa 53/55, bud. E-1, sala 013
Tel: 71/320-63-71
e-mail: krzysztof.nowak@pwr.edu.pl

Wydziałowa pracownia fotograficzne służy dokumentacji wydarzeń na WA PWr., wspomaga działalność dydaktyczną poprzez archiwizowanie i skanowanie materiałów edukacyjnych i projektów studenckich. Laboratorium specjalizuje się w fotografii studyjnej, reprodukcyjnej, filmowaniu, skanowaniu z wykorzystaniem sprzętu marki Nikon.

yashica-mat-124-g.jpg

Lokalizacja:
Bud. E-1, 51-317 Wrocław, u. B. Prusa 53/55, tel. 71/320 63 72, s. 222, 237

Kierownik: prof. dr hab. inż. arch. Barbara Gronostajska
Koordynator: dr inż. arch. Anna Miśniakiewicz, dr inż. arch. Anna Berbesz

Laboratorium badawcze powstało przy Katedrze Projektowania Architektoniczno-Konstrukcyjnego jako odpowiedź zapotrzebowania rynku. Zajmuje się badaniami związanymi z projektowaniem uniwersalnym. Jego członkowie zaangażowani są w prowadzenie zajęć, szkoleń dotyczących projektowania uniwersalnego oraz projekty badawcze. Pracownicy Laboratorium obecnie są zaangażowani w projekty NCBiR oraz uczestniczyli w projekcie Horyzont 2020.
Koncepcja uniwersalnego projektowania jest oparta na zasadzie równości w większym stopniu niż koncepcja ogólnej dostępności dla osób z obniżoną funkcjonalnością. Rozwiązania przestrzenne zgodne z zasadą projektowania uniwersalnego przewidują, iż podstawowe działania będą z założenia odpowiadały potrzebom wszystkich użytkowników i nie będą wymagały specjalnych rozwiązań. Projektowanie jest zatem pojmowane jako wspólny termin na określenie wszystkich działań, które dotyczą kształtowania otoczenia. Obejmuje to m.in. planowanie w ramach społeczności lokalnej, użytkowanie gruntów, jak również architekturę, roboty budowlane, czy też produkcję.
Projektowanie uniwersalne jest strategicznym podejściem do planowania i projektowania zarówno produktów, jak i odpowiedniego otoczenia, mających na celu promowanie społeczeństwa włączającego wszystkich obywateli oraz zapewniającego im pełną równość oraz możliwość uczestnictwa w życiu społecznym.

Laboratorium oferuje doradztwo oraz wykonywanie audytów w zakresie dostępności architektonicznej. Wspólnie z Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej Laboratorium oferuje prowadzenie audytu certyfikacji obejmującego dostępność w obszarze architektonicznym, cyfrowym i informacyjno-komunikacyjnym. Politechnika Wrocławska uzyskała status podmiotu dokonującego certyfikacji jako jedyna uczelnia w Polsce. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/certyfikacja-dostepnosci/

Laboratorium Projektowania Uniwersalnego wyposażone jest w sprzęty umożliwiające symulacje ograniczeń osób ze szczególnymi potrzebami, takie jak: symulator ograniczeń geriatrycznych, symulator wad wzroku, wózki inwalidzkie – szczegółowa lista poniżej.

Sprzęt symulacyjny:
– wózek inwalidzki elektryczny 1 szt.
– wózek inwalidzki aktywny 1 szt.
– podpórka trójkołowa dla seniorów 1 szt.
– chodzik/ balkonik rehabilitacyjny 1 szt.
– laska dla niewidomych 2 szt.
– gogle ograniczające widzenie 1 szt.
– okulary ograniczające widzenie 1 szt.

Symulator starości składa się z:
– ściągaczy kolanowych 2 szt.
– ściągaczy łokciowych 2 szt.
– nauszniki 1 szt.
– kamizelka 1 szt.
– ogranicznik ruchów głowy 1 szt.
– kula 1 szt.
– obciążniki na nadgarstki 4 szt.
– obciążniki na kostki 4 szt.
– ogranicznik ruchu stawu kolanowego 2 szt.
– ogranicznik ruchu stawu łokciowego 2 szt.
– rękawice zmniejszające precyzje 1 szt.
– rękawice zmniejszające czucie 1 szt.

pc015503.jpgpb295220.jpg

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję