Wydział Architektury

Granty naukowe

Projekt finansowany ze środków Komisji Europejskiej

Rodzaj dotacji budżetowej/ nazwa programu lub funduszu:
Horizon Europe/ HORIZON-MISS-2023-CIT-02

Nazwa projektu:
U_CAN - Ukraine towards Carbon Neutrality / W kierunku neutralności węglowej ukraińskich miast

Katedra Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej jest jednym z kluczowych partnerów w międzynarodowym projekcie, będącego częścią programu badawczo-innowacyjnego Horyzont Europa i ma na celu płynne włączenie ukraińskich miast w zbiorczą wizję Europejskiego Zielonego Ładu.
Celem projektu U_CAN jest umożliwienie ukraińskim miastom dostosowania swoich strategii i standardów do polityk klimatycznych UE. Transformacja ta zostanie osiągnięta poprzez ukierunkowane wsparcie wysiłków administracji Ukrainy w zakresie współpracy i zaangażowania z europejskimi partnerami, w tym z miastami uczestniczącymi w misji UE na rzecz neutralności klimatycznej (CNSC).
Po pomyślnym zakończeniu projektu miasta ukraińskie będą dysponować dobrze zdefiniowanymi, kontekstowo dostosowanymi strategiami klimatycznymi, które skutecznie wspierają działania na rzecz neutralności klimatycznej. Dzięki ułatwionej interakcji z miastami-misjami UE, ukraińskie miasta zwiększą swoje zdolności w zakresie łagodzenia skutków zmian klimatu i będą mogły realizować lokalne plany i działania dostosowane do ich specyficznych potrzeb.
Więcej o projekcie: https://www.ucan-ukraine.eu

Dofinansowanie: 4 999 375,00 euro, w tym dla PWr: 399 875,00 euro
Całkowita wartość projektu: 4 999 375,00 euro
Okres realizacji: 2024-2028
Kierownik projektu po stronie PWr: dr inż. Katarzyna Piskorek

zakladka_1.jpg

Nazwa projektu:
LIFE BE-WoodEN/ Buildings and Education in Wood Ecosystem for the New European Bauhaus / Budynki i edukacja w ekosystemie drewna dla nowego europejskiego Bauhausu

Międzynarodowy projekt promujący i rozwijający zrównoważone budownictwo.
Rozpoczęty 1 lutego 2024 r., projekt Be-WoodEN - Buildings and Education in Wood Ecosystem jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu LIFE i potrwa dwa lata.

Głównym celem tego ambitnego przedsięwzięcia jest promowanie dekarbonizacji i cyrkularności w sektorze budowlanym poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań opartych na materiałach pochodzenia biologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem drewna.

Projekt wykorzystuje zaawansowane metodologie i podejścia, aby pokonać bariery kulturowe, techniczne i ekonomiczne, aktywnie angażując różne podmioty na różnych etapach procesu. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości na temat możliwości wykorzystania drewna zarówno wśród profesjonalistów, jak i w opinii publicznej.

Podejście New European Bauhaus zostało przyjęte jako rama przewodnia dla projektu, w celu zwiększenia umiejętności i wiedzy wśród podmiotów zaangażowanych w różne fazy procesu budowlanego. Strategia ta opiera się na podstawowych wartościach, takich jak piękno, zrównoważony rozwój i integracja, promując jednocześnie procesy partycypacyjne i wielopoziomowe zaangażowanie.

W ramach projektu zaplanowano seminaria, podcasty oraz międzynarodowe warsztaty, w których wezmą udział studenci, profesjonaliści i urzędnicy administracji publicznej. Szczególny nacisk zostanie położony w tym zakresie na mieszkalnictwo socjalne, gdzie rosnącemu zapotrzebowaniu na mieszkania muszą towarzyszyć zrównoważone, wygodne i przyjazne dla środowiska rozwiązania budowlane.

Podsumowując, projekt Be-WoodEN ma na celu zmniejszenie śladu węglowego budynków poprzez wykorzystanie materiałów pochodzenia biologicznego, przy jednoczesnym promowaniu idei zrównoważonego rozwoju i współuczestnictwa lokalnych społeczności. Jest to niezwykle istotne przedsięwzięcie, które wniesie istotny wkład w realizację dalekosiężnych celów idei Nowego Europejskiego Bauhausu.

Koordynator: Uniwersytet Genueński (Włochy) Partnerzy ART-ER - Art-Er- Société Consortile Per Azioni (Włochy) CECODHAS - Comité Européen De Coordination De L'habitat Social Aisbl (Belgia) FLA - Federlegno Arredo (Włochy) PWR – Politechnika Wrocławska (Polska) Regione Liguria - (Włochy) University of Florence (Włochy) University of Primorska (Słowenia)

Dofinansowanie: 999 299,03 euro, w tym dla PWr: 64 025,06 euro
Całkowita wartość projektu: 1 110 254,47 euro
Okres realizacji: 2023-2026
Kierownik projektu po stronie PWr: dr inż. arch. Wacław Szarejko

Więcej o projekcie: https://lifebewooden.unige.it/

zakladka_2.jpg

Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”

Rodzaj dotacji budżetowej/ nazwa programu lub funduszu:
Horizon 2020/ H2020-SC6-GOVERNANCE-2018-2019-2020/H2020-SC6-GOVERNANCE-2020

Nazwa projektu:
DEMOTEC/ DEMOCRATISING TERRITORIAL COHESION: EXPERIMENTING WITH DELIBERATIVE CITIZEN ENGAGEMENT AND PARTICIPATORY BUDGETING IN EUROPEAN REGIONAL AND URBAN POLICIES/ Demokratyzacja spójności terytorialnej: eksperymenty służące deliberatywnemu zaangażowaniu mieszkańców i budżetowi partycypacyjnemu w europejskiej polityce regionalnej i miejskiej

Opis projektu:

Celem projektu jest określenie wpływu budżetów partycypacyjnych miast i regionów na zaangażowanie mieszkańców w procesy podejmowania decyzji publicznych. Poprzez analizę przykładów budżetów partycypacyjnych zaczerpniętych z praktyki samorządowej oraz przeprowadzenie eksperymentów w różnych krajach Europy wypracowane zostaną rekomendacje dla polityki europejskiej, krajowej, regionalnej i miejskiej. Rekomendacje te będą miały formę przewodnika dla władz różnych szczebli oraz osób wdrażających budżety partycypacyjne umożliwiającego skuteczne zaangażowanie większej liczby mieszkańców w procesy podejmowania decyzji publicznych. W dłuższej perspektywie wyniki projektu przyczynią się do zwiększenia spójności terytorialnej Unii Europejskiej.

Dofinansowanie: 2 827 546,25 euro, w tym dla PWr: 145 192,50 euro
Całkowita wartość projektu: 2 827 546,25 euro
Okres realizacji: 2021-2024
Kierownik projektu po stronie PWr: dr hab. inż. Łukasz Damurski, prof. uczelni

zakladka_3.jpg

Projekt finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Rodzaj dotacji budżetowej/ nazwa programu lub funduszu:
CORNET (COllective Research NETworking) 33 konkurs

Nazwa projektu:
FoCA - Free Off Carbon Architecture - internetowa platforma internetowa wspierająca sektor budowlany w osiągnięciu neutralności klimatycznej

Opis projektu:

Celem projektu FoCA jest stworzenie usługi w postaci interaktywnej platformy internetowej, która będzie wspierać sektor budowlany w osiąganiu celu neutralności klimatycznej poprzez dekarbonizację zasobów budowlanych. Usługa ta, realizowana w formie eksperymentalnych prac rozwojowych, umożliwi ocenę wpływu materiałów i wyrobów budowlanych na środowisko w kontekście warunków regionalnych i istniejącego rynku materiałów budowlanych. Projekt wypełni lukę związaną z brakiem narzędzi i wiedzy na temat wpływu materiałów budowlanych na środowisko, umożliwiając projektantom i inwestorom podejmowanie odpowiedzialnych decyzji inwestycyjnych w kontekście dekarbonizacji budownictwa. Rezultatem projektu będzie opracowanie interaktywnej platformy internetowej, która umożliwi użytkownikom porównanie i ocenę wpływu na środowisko wybranych materiałów wymaganych w ramach pakietu "Fit for 55". Zarówno w Polsce, jak i w Turcji brakuje powszechnie dostępnego dla firm z sektora MŚP narzędzia umożliwiającego takie porównania, jak również wiedza na temat wpływu materiałów na środowisko jest bardzo niska, co wykazały badania ankietowe przeprowadzone przez Wnioskodawcę wśród przedstawicieli MŚP. W celu opracowania platformy konieczne jest zebranie informacji o materiałach budowlanych, wyrobach lub systemach budowlanych dostępnych na rynkach lokalnych, w postaci danych opisujących ich wybrane oddziaływania na środowisko, takie jak emisja gazów cieplarnianych (GWP), zużycie energii pierwotnej wyrażone w MJ z podziałem na odnawialne (TRPE) i nieodnawialne (TNRPE) oraz zubożenie wody (WD). Podstawową funkcjonalnością serwisu będzie umożliwienie obliczania wskaźnika GWP (Global Warming Potential), którego podawanie w świadectwie charakterystyki energetycznej zostało zapowiedziane w Propozycji Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków 15 grudnia 2021 r., gdzie powinien on być obliczany dla elementów budynku i wyposażenia technicznego zgodnie z „LEVEL(S) - wspólny unijny system głównych wskaźników zrównoważonego charakteru budynków biurowych i mieszkalnych”. Serwis będzie oferował również inne funkcjonalności, takie jak porównywanie materiałów i wyrobów pod względem ich specyficznych właściwości, takich jak: izolacyjność cieplna, izolacyjność akustyczna, paroprzepuszczalność, nośność i wytrzymałość na ściskanie. Najbardziej złożoną formą analizy będzie analiza jednostkowa lub porównawcza całego budynku w celu osiągnięcia wybranego celu lub wykazania potencjału działań optymalizacyjnych.

Dofinansowanie: 1 279 240,13 zł, w tym dla PWr: 288 018,30 zł
Całkowita wartość projektu: 1 384 821,58 zł
Okres realizacji: 2023-2025Kierownik projektu po stronie PWr: dr inż. arch. Kajetan Sadowski

zakladka_4.jpg

Projekt finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Rodzaj dotacji budżetowej/ nazwa programu lub funduszu:
Program LIDER XI

Nazwa projektu:
Mobilny Proekologiczny Dom z Tektury - prace B+R nad zastosowaniem materiałów pochodzenia celulozowego w architekturze

Opis projektu:

Projekt „Mobilny Ekologiczny Dom z Tektury - prace B+R nad zastosowaniem materiałów pochodzenia celulozowego w architekturze” (TECH) ma na celu przeprowadzenie prac B+R, których wynikiem będzie opracowania nowego innowacyjnego produktu w postaci systemu konstrukcyjnego domków w powierzchni od 18 do 60 m.kw. wykonanego z komponentów pochodzenia celulozowego. Domek będzie się składał z prefabrykowanych komponentów budowlanych wykonanych z produktów papierniczych. Domek będzie się charakteryzował odpowiednimi parametrami wytrzymałościowymi pozwalającymi na samodzielny montaż na fundamentach lub jako obiekt niezwiązany z gruntem. Elementy konstrukcyjne będą posiadały wytrzymałość na ściskanie i zginanie zbliżoną do materiałów powszechnie stosowanych jako przegrody budowlane podobnej grubości pracujące w podobnych warunkach obciążenia i pozwalające spełnić warunki stanów granicznych nośności i użytkowalności dla przewidzianych wymiarów komponentów. Będzie się charakteryzował dobrymi właściwościami izolacyjności termicznej (zakładany maksymalny współczynnik przenikalności cieplnej ścian zewnętrznych to Umax = 0,20 W/m2K) oraz izolacyjności akustycznej (zakładana minimalna izolacyjność akustyczna to 35 dB, wg normy PN-B 02151-3:2015-10). Będzie również posiadał klasę reakcji na ogień minimum C-s3, d2 zgodnie z normą PN-EN 13501-1 Wykonany z materiałów pochodzenia celulozowego system TECH będzie opracowany jako rozwiązanie proekologiczne o zminimalizowanej energii wbudowanej, zużyciu energii operacyjnej oraz możliwości recyklingu struktury po okresie użytkowania na poziomie 80%. Prefabrykowane komponenty budowlane będą mogły zostać przetransportowane za pomocą przyczepki a uproszczony system konstrukcyjny umożliwi samodzielny montaż domku. Cena produktu będzie konkurencyjna do występujących na rynku.

Dofinansowanie: 1 426 256,51 zł
Okres realizacji: 2021-2025
Kierownik projektu: dr inż. arch. Jerzy Łątka

zakladka_5.jpg

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Rodzaj dotacji budżetowej/ nazwa programu lub funduszu:
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, działanie: Projekty B+R przedsiębiorstw

Nazwa projektu:
Opracowanie innowacyjnego systemu paneli konstrukcyjno-architektonicznych dla mobilnego obiektu rekreacyjnego ReSa

Opis projektu:

Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego systemu warstwowych paneli dla obiektu o funkcji rekreacyjnej ReSa, przeznaczonej do wykorzystania na terenach turystycznych. Jednostka, pod względem konstrukcyjnym, będzie złożona z systemu paneli z pokryciem z płyt prasowanych z betonu GRC, zapewniających odpowiednie parametry izolacyjności termicznej i akustycznej. Badania będą obejmowały kształtowanie formy geometrycznej paneli oraz ich połączeń. Przeprowadzona będzie analiza rozwiązań technologicznych i konstrukcyjno-architektonicznych obiektu w tym testów wytrzymałościowych i własności izolacyjnej, na modelach prototypowych w środowisku laboratoryjnym i poligonowym.

Dofinansowanie: 2 795 895,29 zł, w tym dla PWr: 1 302 925,00 zł
Całkowita wartość projektu: 3 540 055,88 zł
Okres realizacji: 2020-2023
Kierownik projektu: dr hab. inż. Waldemar Bober, profesor uczelni

zakladka_6.jpg

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Rodzaj dotacji budżetowej/ nazwa programu lub funduszu:
Program „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki”

Nazwa projektu:
Katalog zamków i dworów obronnych Śląska

Opis projektu:

Celem projektu jest utworzenie katalogu śląskich zamków i dworów obronnych podsumowującego ostatnie 60 lat badań, od czasu wydania „Zamków Śląskich” Bohdana Gerquin. Wirtualny katalog będzie obejmować wyniki badań historyków, historyków architektury i sztuki oraz archeologów, tworzony jest przez interdyscyplinarny wykwalifikowany zespół badawczy reprezentujący różne specjalizacje i instytucje badawcze. Prace obejmują digitalizację dotychczasowej dokumentacji z badań (raporty i zdjęcia archiwalne, inwentaryzacje będące w zasobach KHSiT PWr, IA UWr, IAiE PAN) oraz kwerendę źródeł historycznych, ikonograficznych i archeologicznych oraz weryfikację terenową i analizy (dendrochronologia, C14). Dokumentacja będzie  uzupełniona o fotogrametrię, skanowanie laserowe, numeryczne modele oraz rekonstrukcje 3D obiektów. Efektem pracy będzie internetowy interaktywny serwis mapowy poświęcony zamkom oraz publikacje książkowe (e-book) dotyczące poszczególnych księstw śląskich oraz leksykon.

Dofinansowanie: 800 000,00 zł
Całkowita wartość projektu: 800 000,00 zł
Okres realizacji: 2022 - 2027
Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. arch. Małgorzata Chorowska

zakladka_7.jpg

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Rodzaj dotacji budżetowej/ nazwa programu lub funduszu:
Program „Rozwój czasopism naukowych”

Nazwa projektu:
Rozwój czasopism naukowych - finansowanie czasopisma „Architectus”

Opis projektu:

Projekt ma na celu podniesienie poziomu praktyk wydawniczych i edytorskich, zwiększenie wpływu czasopisma na rozwój nauki oraz utrzymanie czasopisma w międzynarodowym obiegu naukowym.

Dofinansowanie: 80 000,00 zł
Całkowita wartość projektu: 80 000,00 zł
Okres realizacji: 2023-2024
Kierownik projektu: dr hab. Agnieszka Tomaszewicz, prof. uczelni

zakladka_8.jpg

Projekty dofinasowane przez NCN w ramach programu MINIATURA

  • Miejskie środowiska sprzyjające długowieczności: Jakościowe badanie przestrzeni publicznych przyjaznych seniorom (dr inż. arch. Anna Miśniakiewicz)
  • Zdefiniowanie kryteriów wyboru budynków do nadbudowy na cele mieszkaniowe dla polskich miast, w oparciu o europejskie badania - konsultacje naukowe (dr inż. arch. Zofia Napieralska)
  • Analiza kompozycyjna elewacji kamienic historycznych na przykładzie wybranych miast - opracowanie bazy wiedzy dla zastosowania algorytmów uczenia maszynowego w badaniach architektury zabytkowej (dr inż. arch. Aleksandra Marcinów)
  • Badanie wstępne zamku w Bierutowie i jego dziejów w epoce nowożytnej (16-19 w.) (dr inż. arch. Zygmunt Łuniewicz)
  • Uwarunkowania techniczne, formalno-prawne i organizacyjne realizowania inwestycji pod nadziemnymi trasami komunikacyjnymi w miastach europejskich na przykładzie Szwajcarii - studium przypadku (dr inż. arch. Elżbieta Komarzyńska-Świeściak)
  • W poszukiwaniu architektury hellenistycznej w Nea Pafos. Badania architektoniczne grobowca 8 z nekropolii „Groby królewskie” na tle hellenistycznej architektury funeralnej wschodniego śródziemnomorza (dr inż. arch. Aleksandra Brzozowska-Jawornicka)
  • Wyjazd badawczy w ramach projektu: na zewnątrz budynków – ku zrozumieniu krajobrazu przedwojennych osiedli modernistycznych w obliczu wyzwań współczesności (dr inż. arch. krajobrazu Aleksandra Gierko)
  • Ocena możliwości zastosowania rozwiązań typu car-free dla polskich osiedli mieszkaniowych na podstawie doświadczeń niemieckiego osiedla Vauban, Freiburg (dr inż. arch. Agnieszka Szumilas)
  • Okulograf jako narzędzie wspomagające prospołeczne zarządzanie strukturami zabytkowych miast. Dociekania metodologiczne dotyczące kwestii kulturowego zróżnicowania zabytków i różnej tożsamości obserwatorów (dr inż. arch. Marta Rusnak)
  • Kwerenda materiałów archiwalnych do projektu badawczego: architekci wobec tzw. >>paragrafu aryjskiego<<, 1934-1939 (dr inż. arch. Joanna Majczyk)
Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję