Rewolucja cyfrowa, a także wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, problemami ekonomicznymi i społecznymi, zachwiały architekturą, jej tradycjami i postawami, na których opierała się przez ostatnie dziesięciolecia. Projektowanie w połączeniu z multidyscyplinarną nauką to potężne narzędzie, dzięki któremu architektura może wprowadzać rewolucyjne innowacje, a tym samym wywierać pozytywny wpływ na świat w którym żyjemy.
Dynamicznie zmieniające się uwarunkowania życia codziennego, wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne oraz wszystkie wynikające z tego konsekwencje i podążające za nimi zmiany społeczne wymagają od architektów multidyscyplinarnego podejścia. Kreatywność świata nauki oraz współczesny rynek pracy stawiają przed młodymi architektami wiele wyzwań. Chcemy Wam pomóc w ich podejmowaniu przez wszechstronne przygotowanie do projektowania w każdej skali: od planowania miast i osiedli, przez budynki i zespoły zabudowy, aż po wnętrza i detal (sprawdź naszą ofertę kursów).
Zawód architekta jest zawodem zaufania publicznego, dlatego też przykładamy wagę do kształcenia wśród studentów poczucia odpowiedzialności za skutki proponowanych działań, wrażliwości na otaczającą rzeczywistość i empatii wobec przyszłych użytkowników. Architekci przyszłości muszą mierzyć się z problemem zmian klimatycznych, kurczących się zasobów Ziemi i projektować w sposób zrównoważony i ekologiczny. Kształcimy specjalistów zdolnych do krytycznego, samodzielnego myślenia, gotowych realizować nowatorskie rozwiązania architektoniczne, ludzi zawodowo elastycznych z szerokimi możliwościami wyboru ścieżki zawodowej.
W ramach specjalizacji Architektura i Urbanistyka dajemy studentom możliwość realizowania interdyscyplinarnej i zindywidualizowanej ścieżki edukacji. Każdy student kształtuje swój program zajęć, korzystając z szerokiej oferty kursów prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin.
Chcesz poznać najnowsze technologie i nurty w swojej profesji, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, uczyć się przez projektowanie? Studiuj Architekturę i Urbanistykę!
Jesteś ciekaw, jak wygląda szczegółowy program studiów tej specjalności? Sprawdź naszą interaktywną broszurę:
PROGRAM STUDIÓW W SPECJALNOŚCI ARCHITEKTURA I URBANISTYKA
Architektura i Urbanistyka jest specjalnością prowadzoną na Wydziale Architektury, oferującą trzysemestralny program wprowadzający nowe podejście do nauki. Uaktualniony program studiów. kładzie nacisk na zajęcia praktyczno-projektowe. Nasz program kształcenia prezentuje unikalną strukturę akademicką, w której studenci mogą tworzyć własny, dostosowany program studiów zgodnie z ich zainteresowaniami i przyszłymi aspiracjami zawodowymi.
Program na specjalności Architektura i Urbanistyka składa się głównie ze złożonych projektów architektonicznych, urbanistycznych i konserwatorskich, uzupełnionych kursami wzbogacającymi wiedzę z zakresu nowoczesnych systemów konstrukcji, technologii budowlanych i komputerowych, teorii architektury i urbanistyki, jak i wybranych zagadnień humanistycznych. Podejście to opiera się na metodologii „Learning by doing” i “Research by Design”, dzięki czemu kształcimy studentów do wszechstronnego projektowania w każdej skali. Większość zajęć stanowią kursy wybieralne, dzięki czemu studenci otrzymują dowolność rozwijania swoich zainteresowań. Indywidualny dobór zajęć uzupełniony jest kursami obowiązkowymi, które dzięki szerokiemu zakresowi wiedzy z różnych dziedzin pomogą tworzyć świadome i kompletne projekty.
Wybieralne kursy (585h):
Projektowanie architektoniczne (26 kursów do wyboru!), Projektowanie urbanistyczne (2), Projektowanie konserwatorskie (2), Ochrona dziedzictwa (2), Metodyka pracy naukowej (2), Warsztat projektowy – integracja procesów projektowania (3), Nauki humanistyczne (4), Ekologia (4), Języki obce
Podstawowe kursy (315h) Teoria i historia urbanistyki XX i XXI wieku, Teoria i historia architektury, Konstrukcje w Architekturze Współczesnej, Komputerowe wspomaganie projektowania BIM, Planowanie przestrzenne, Wstęp do modelowania matematycznego, Etyka zawodu i prawo w procesie inwestycyjnym, Ergonomia, Nowoczesne technologie, Socjologia i psychologia środowiskowa, Fizyka (akustyka)
Projekt dyplomowy (100h) Realizowany na 3 semestrze obejmuje seminarium dyplomowe, wykład przygotowując do egzaminu dyplomowego oraz intensywne warsztaty służące dopracowaniu detali projektu dyplomowego. Szeroki zakres tematyczny zajęć przygotowuje studentów do zdobycia niezbędnych umiejętności projektowych, uczy odpowiedzialności i wrażliwości społecznej, świadomości tradycyjnych i współczesnych kontekstów projektowania oraz kompetencji badawczych.
Jeśli chcesz poznać szczegółowy program studiów zapraszamy na podstronę: Szczegółowy Program Studiów