Wydział Architektury

Koła naukowe

samorzad-logo-malutkie.jpgSamorząd Studencki stał się nieodłączną częścią życia studenckiego. Zajmujemy się wieloma projektami - naukowymi i kulturalnymi. Współpracujemy z kołami naukowymi działającymi na naszym wydziale, aby usprawnić przepływ informacji między studentami a władzami Wydziałui Politechniki Wrocławskiej. Aktualnie mamy 36 aktywnych członków, dzięki temu każdy rocznik jest reprezentowany przed Radą Wydziału przez aktywnych studentów.

targikol-cardo-male.jpgKoła naukowe działające na Wydziale proponują studentom możliwość rozwoju różnorodnych  pasji twórczych, otwierają pole dyskusji o architekturze i planowaniu, wspomagają praktyczne umiejętności.

Poniżej wizytówki kół, podsumowujące profil ich działań.

bimis_logo.png

Studenckie Koło Naukowe BIMiś – Twoja przyszłość w technologii BIM i nowoczesnym budownictwie

Studenckie Koło Naukowe BIMiś to dynamicznie rozwijająca się organizacja studencka, której głównym celem jest poszerzanie wiedzy i umiejętności w zakresie technologii BIM (Building Information Modeling) – uznawanej za przyszłość branży budowlanej i architektonicznej. Działamy aktywnie na rzecz promocji i edukacji w zakresie BIM, organizując konferencje naukowe, szkolenia oraz warsztaty, które pozwalają naszym członkom na zdobycie cennych kompetencji zawodowych.

Jedną z naszych kluczowych inicjatyw jest prowadzenie serwera BIMcloud, umożliwiającego studentom i pracownikom wydziału pracę zespołową na jednym pliku w programie Archicad – zgodnie z najnowszymi standardami współpracy projektowej.

BIMiś to jednak nie tylko technologia BIM! Nasze koło to także przestrzeń dla pasjonatów nowoczesnych technologii, takich jak druk 3D, cyfrowe modelowanie czy narzędzia wspierające projektowanie i inżynierię przyszłości. Dostosowujemy nasze działania do potrzeb i zainteresowań członków, rozwijając różnorodne projekty edukacyjne i badawcze.

Jeśli interesuje Cię BIM, innowacje w budownictwie, projektowanie cyfrowe oraz chcesz być częścią społeczności, która aktywnie kształtuje przyszłość branży – dołącz do SKN BIMiś! To idealne miejsce, aby rozwijać swoje pasje, zdobywać doświadczenie i nawiązywać wartościowe kontakty zawodowe.

Wybrane projekty i wydarzenia:

Realizujemy projekt pt. " Akademia Wsparcia Młodych Projektów", którego celem jest złożenie komputera stacjonarnego dla potrzebujących studentów wydziału architektury.

Ponadto organizujemy konferencje naukową i warsztaty online: "Technologia BIM", podczas, której zdradzimy tajniki pracy w technologii BIM oraz różne połączenia programów.

Prowadzimy serwer BIMcloud,, który daje możliwość pracy na jednym projekcie zarówno naszym studentom jak i pracownikom.

Organizujemy szkolenia dla zainteresowanych wydrukiem 3D.
Opiekun naukowy: Dr Inż. Arch. Przemysław Wojsznis

Strona internetowa:

https://www.facebook.com/share/1BLs5g6Mu6/
https://www.instagram.com/knbimis?igsh=MXJvNjBwYmcycDc3Zw==

Kontakt: kn.bimis@gmail.com

kwadrat_logo_tekst_3308x945px.png

Jesteśmy zespołem projektowo-wykonawczym, działającym w obszarze architektury, małej architektury, rzeźby oraz innych form kreowania przestrzeni otaczającej człowieka. Realizujemy kreatywne projekty z zakresu sztuki przestrzennej, projektowania urbanistycznego i form użytkowych.

W ramach naszej działalności organizujemy regularne spotkania twórcze, zajęcia i warsztaty z rzeźbiarstwa, a także modelowania przestrzennego, rozwijając kompetencje artystyczne i techniczne uczestników.

W każdym semestrze bierzemy udział w dużych przedsięwzięciach projektowo-realizacyjnych – uczestniczymy w sympozjach, konkursach architektonicznych, festiwalach, wystawach – zarówno o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym.

Głównymi celami naszej działalności są:

  • rozwijanie umiejętności projektowania i wykonywania form architektonicznych, rzeźbiarskich oraz innych struktur przestrzennych;
  • poszerzanie wiedzy z zakresu konstrukcji, materiałoznawstwa oraz innych aspektów technicznych związanych z kreowaniem form przestrzennych;
  • kształtowanie świadomości artystycznej i kulturowej poprzez działania twórcze i eksperymentalne.

W realizowanych projektach współpracujemy z ekspertami z wielu dziedzin, m.in. z branży chemicznej (materiały kompozytowe), budowlanej (obliczenia konstrukcyjne), elektroenergetycznej i elektronicznej, a także informatycznej i programistycznej (urządzenia oświetlające wykonywane obiekty).

Ważniejsze wydarzenia, w których wzięliśmy udział:

  • konkurs na pomnik żołnierzy wyklętych – projekt koncepcyjny – Wrocław, 2019
  • konkurs na zegar słoneczny – projekt koncepcyjny – Kraków, 2021
  • konkurs Horizons ‘Arts-Nature’ – projekt koncepcyjny i realizacja – Puy de Sancy, Francja, 2022
  • konkurs ‘Floating Pavilion on the Drava River’ – projekt koncepcyjny – Maribor, Słowenia, 2022
  • Texas A&M University – konkurs na instalacje sztuki publicznej – projekt koncepcyjny – Teksas, USA, 2023
  • XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki – projekt badawczo-realizacyjny – Wrocław, 2023
  • wystawa ‘Kembalikan tempat bermain kami’ – projekt koncepcyjny – Semarang, Indonezja, 2024
  • XXVII Dolnośląski Festiwal Nauki – organizacja warsztatów projektowania małej architektury – Wrocław, 2024

Opiekun naukowy:
Dr inż. arch. Piotr Wesołowski

Info:
Strona: kwadrat.pwr.edu.pl
E-mail: os.kwadrat@pwr.edu.pl

kolo_habitat_now.png
Studenckie Koło Naukowe Habitat NOW zajmuje się badaniem i projektowaniem przestrzeni życia człowieka. W kręgu naszego zainteresowania jest codzienne środowisko zamieszkania: najbliższe otoczenie, dom, osiedle i miasto. Zajmujemy się tym, jak człowiek mieszkał dawniej, jak mieszka dziś i jak - wobec dynamicznych zmian współczesnego świata - może mieszkać w przyszłości. 
Organizujemy warsztaty projektowe, wystawy oraz konkursy, podczas których współpracujemy z inspirującymi ludźmi i organizacjami. Przygotowując te wydarzenia łączymy naukę z zabawą, na przykład modelując nasze pomysły i prezentując je w wirtualnej rzeczywistości. Na naszych profilach społecznościowych można znaleźć również serie edukacyjne upowszechniające wiedzę o architekturze i urbanistyce. 
Wszystkie projekty realizujemy „od podszewki”, dzięki czemu rozwijamy się na wielu płaszczyznach, nie tylko poszerzając wiedzę architektoniczną, ale również nabywając nowe umiejętności praktyczne z zakresu logistyki, komunikacji i pracy zespołowej. 
Jeżeli jesteś studentką/studentem Wydziału Architektury, interesujesz się środowiskiem mieszkaniowym, lubisz pracę w grupie i chcesz lepiej wykorzystać czas swoich studiów – dołącz do nas !
Opiekun naukowy: dr inż. arch. Wojciech Januszewski

kolo_naukowe_historii_architektury_archist_2016_10_zal1.png

Głównym celem działalności naszego Koła jest organizacja corocznych wycieczek objazdowych po polskich zabytkach. Oprócz tego organizujemy wyjazdy, warsztaty i wykłady związane z historią architektury oraz ochroną zabytków, a także regularnie spotykamy się w naszym gronie i rozmawiamy na te tematy.

facebook

studenckie_kolo_naukowe_urbanistyki_cardo_2016_02_zal_1.jpg

Studenckie Koło Naukowe Urbanistyki CARDO zrzesza studentów zarówno Architektury jak i Gospodarki Przestrzennej na wszystkich stopniach studiów. Uczestniczymy i współorganizujemy warsztaty urbanistyczne na terenie Dolnego Śląska oraz bierzemy udział w ogólnopolskich konferencjach naukowych poświęconych urbanistyce, transportowi i komunikacji. Ponadto staramy angażować się w działalności nie związane stricte z urbanistyką, takie jak akcje rowerowe czy tworzenie książki-przewodnika dla dzieci po wrocławskiej dzielnicy Ołbin.

www.skncardo.wixsite.com/skncardo

humanizacja-srodowiska-miejskiego_2016_11_zal2.jpg

Koło zajmuje się poszukiwaniem ludzkiej strony w otaczającej nas przestrzeni i projektowaniem zaangażowanym społecznie. Stosujemy w tym celu różne metody - organizujemy wykłady, warsztaty, prowadzimy badania, robimy ankiety, konkursy, wystawy, a nawet wykonujemy projekty w skali 1:1 i sprawdzamy, jak i czy działają. Architektura papierowa, dla niepełnosprawnych, witryny Nadodrza, pawilon PWr to tylko niektóre z naszych projektów, które realizujemy już od siedmiu lat. W związku z tym jesteśmy jednym ze starszych i bardziej zasłużonych kół naukowych na naszym wydziale. Współpracujemy również z zagranicznymi organizacjami studenckimi - w tym roku przy współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Delft zorganizowaliśmy międzynarodową Letnią Szkołe Architektury. Ważną cechą naszej organizacji jest to, że praktycznie każdy jest tu mile widziany, nie mamy specyficznego "profilu", potrafimy wciągnąć każdego, kto tylko ma zapał :). Nie tylko pokazujemy ludzką stronę ale i prowadzimy projekty w ten sposób. Jesteś zainteresowany taką tematyką, a może masz jakiś własny pomysł? Pisz śmiało!

facebook

labdigifab.png

Koło naukowe LabDigiFab jest kołem które szuka zastosowań nowych technologii w architekturze. Naszą specjalizacją jest cyfrowa fabrykacja, techniki projektowania parametrycznego, generatywnego i druk 3D. Zajmujemy się również videomappingami , instalacjami interaktywnymi, skanowaniem 3d. Naszym celem jest wspólne rozwiązywanie problemów pojawiających się przy projektowaniu lub realizowaniu pomysłów naszych członków, i uczenie się od siebie nawzajem.

facebook

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję