DEMOTEC

Data: 11.08.2021

1 marca br. rozpoczęliśmy realizację nowego projektu H2020 pod nazwą DEMOTEC „Democratising Territorial Cohesion: Experimenting with participatory budgeting and deliberative citizen engagement in European regional and urban policies” (Demokratyzacja spójności terytorialnej: eksperymenty służące deliberatywnemu zaangażowaniu mieszkańców i budżetowi partycypacyjnemu w europejskiej polityce regionalnej i miejskiej”) finansowanego przez Komisję Europejską z programu Horizon 2020. W skład konsorcjum realizującego projekt oprócz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej wchodzi jeszcze 6 partnerów z różnych krajów Europy: Cyprus University of Technology, University of Strathclyde (UK), Universitatea Babeș-Bolyai (Rumunia), The Democratic Society AISBL (Belgia), Erasmus Universiteit Rotterdam (Niderlandy) oraz EURACTIV Media Network BV (Belgia).

Celem głównym projektu jest określenie wpływu budżetów partycypacyjnych na zaangażowanie mieszkańców w procesy podejmowania decyzji. Badania praktyczne dotyczą następujących miasta: Wałbrzych (Polska), Cluj-Napoca (Rumunia), Fife (UK), Rotterdam (Holandia), Galway (Irlandia), Thessaloniki (Grecja), Limassol (Cypr). Natomiast cele szczegółowe badań, które stopniowo będziemy osiągać zostały sformułowane następująco:

• Określenie determinant efektywnego zaangażowania obywateli w budżety publiczne, w zakresie rozwoju polityki miejskiej i regionalnej.
  • Analiza dyskursu na temat budżetowania partycypacyjnego zamierzeń wynikających z polityki rozwoju miejskiego i regionalnego poprzez monitorowanie wiadomości internetowych oraz mediów społecznościowych.
  • Zastosowanie w praktyce różnych metod deliberatywnych, w tym pilotażowych eksperymentów dotyczących sposobów włączania mieszkańców w procesy decyzyjne z wykorzystaniem technologii cyfrowych.
  • Określenie wniosków dotyczących skutecznych i wydajnych metod angażowania obywateli – w szczególności zwiększenia świadomości społecznej, zrozumienia i zaangażowania mieszkańców oraz mediów w politykę rozwoju regionalnego i miejskiego
  • Umożliwienie dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniem pomiędzy krajami, instytucjami oraz samorządami.
  • Wyciągnięcie wniosków dotyczących praktyki i teorii oraz określenie rekomendacji dla decydentów, tak aby mogli zwiększyć zaangażowanie obywateli w politykę rozwoju miejskiego i regionalnego
  • Promowanie świadomości na temat procesu budżetowania partycypacyjnego oraz promowanie wyników projektu wśród obywateli UE oraz innych zainteresowanych.

Wnioski z badań zostaną wykorzystane do opracowania rekomendacji dla polityki publicznej w innych miastach i regionach Unii Europejskiej. Opracowanie w trakcie projektu rozwiązania organizacyjne zostaną rozpowszechnione wśród praktyków polityki samorządowej różnych szczebli w postaci przewodnika umożliwiającego skuteczne zaangażowanie większej liczby mieszkańców w procesy podejmowania decyzji publicznych.

Zespół Politechniki Wrocławskiej liczy obecnie 3 osoby: dr hab. inż. Łukasz Damurski, dr inż. arch. Agnieszka Szumilas oraz dr inż. Paweł Pach. Wkrótce dołączy do nas mgr Sophia Ruiz Vasquez z Technische Universität München (TUM).

Zapraszamy na stronę internetową projektu: www.demotec-project.eu, gdzie publikowane są najważniejsze informacje oraz raporty prezentujące wyniki badań.