70-lecie pracy prof. Tadeusza Zipsera na Politechnice Wrocławskiej

Data: 15.03.2022

W marcu 2022 roku przypada 70 rocznica pracy prof. Tadeusza Zipsera na Politechnice Wrocławskiej. Panu Profesorowi dziękujemy za wszystkie lata poświęcone nam, Student(k)om, Doktorant(k)om i Pracowni(cz)kom Wydziału. Dziękujemy za lata pełnego zaangażowania i niezwykle intensywnej pracy na rzecz Uczelni.

Profesor Tadeusz Zipser, absolwent naszego Wydziału (1952), z powołania jest urbanistą i planistą. "Wybór studiów - jak wspominał w 2020 roku - był w moim przypadku raczej próbą zmierzenia się z czymś niejasnym, nieskończonym, czymś, co można stworzyć na nowo. Po wojnie widziałem zniszczenia w Gdańsku, we Wrocławiu, słyszałem o Warszawie. Można było się z tą niewiadomą, jaką jest tworzenie miasta, na nowo zmierzyć"*.

Pan Profesor zainicjował uruchomienie w Polsce kierunku Gospodarka Przestrzenna, przez wiele lat kierował nauczaniem urbanistyki i planowania przestrzennego na naszym Wydziale. W ramach centralnych programów badawczych opracował matematyczne modele rozwoju zagospodarowania przestrzeni (m.in. policentryczny wzorzec urbanizacji potencjalnej regionu, splotowe prognozy ruchu, samosterujący model koncentracji, dyfuzji „kroczącej” i generacji prawa Zipfa). W 1981 roku został wybrany rektorem Politechniki Wrocławskiej, ale jego zaangażowanie w działalność w NSZZ Solidarność poskutkowało represjami politycznymi i internowaniem (1982).
Profesor Zipser zaprojektował wiele kościołów, m.in. kościół św. Ducha (z prof. Waldemarem Wawrzyniakiem i Jerzym Wojnarowiczem) i kościół pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu, kościół św. Józefa w Świeradowie Zdroju (z prof. Waldemarem Wawrzyniakiem) oraz kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie. Jest projektantem pawilonów dla zwierząt we wrocławskim ZOO.
Wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi. Laureat Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich (1986).

* wywiad z prof. Tadeuszem Zipserem, "Zanim zostaliśmy profesorami", Politechnika Wrocławska 2020

fotografia: prof. Tadeusz Zipser w trakcie wyprawy na Elbrus, 1957