Sukces Studentek WA w międzynarodowym konkursie architektonicznym UNI "Asylum"

Data: 05.05.2022

okladka.jpg
Z końcem marca ukazały się wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego „Asylum” organizowanego przez platformę UNI, w którym cztery studentki ostatniego roku studiów magisterskich: Natalia Junger, Natalia Walkiewicz, Aleksandra Wasilenko i Angelika Zysiak, zdobyły I miejsce.

Celem konkursu było zaprojektowanie tymczasowego schronienia dla uchodźców z Birmy, uciekających przed prześladowaniami na tle religijnym. Tysiące osób przedostających się do Bangladeszu szuka schronienia w przeludnionych już obozach, gdzie brakuje miejsc noclegowych dla kolejnych przybyszów.

Autorki opracowały projekt kompaktowej jednostki, która jest łatwa w montażu i transporcie, wykorzystuje lokalne materiały oraz odpady, a także odpowiada na trudne warunki klimatyczne, panujące w Bangladeszu.

Projekt został wykonany w ramach kursu ProtoLab, w semestrze zimowym 2021/2022. Wyniki konkursu poprzedziła wojna w Ukrainie, która tym bardziej unaoczniła problemy związane z masową migracją oraz koniecznością pomocy i uzasadnienia dla budowy tymczasowych schronień.