Benefis Prof. Ossowicza - sprawozdanie

Data: 04.11.2022

Tomasz Ossowicz - Professor Emeritus 2022

26 listopada 2022 roku Katedra Urbanistyki i Procesów Osadniczych pod przewodnictwem prof. Łukasza Damurskiego wraz z Szanownym Dziekaństwem Wydziału Architektury PWr zorganizowała benefis dla naszego emerytowanego prof. Tomasza Ossowicza - absolwenta i wieloletniego wykładowcy Wydziału Architektury, Dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia, Urbanisty Miasta Wrocławia, Projektanta i współautora wielu opracowań planistycznych i strategii rozwoju miast w Polsce, członka licznych rad i komisji urbanistyczno-architektonicznych. Spotkanie zgromadziło grono współpracowników Pana Profesora z różnych okresów jego działalności zawodowej, zarówno z Politechniki Wrocławskiej, jak i Urzędu Miejskiego Wrocławia. Wydarzenie pod hasłem Tomasz Ossowicz Professor Emeritus 2022 było dla wielu swoistym powrotem do przeszłości, zwłaszcza za sprawą opowieści prof. Tadeusza Zipsera, który z właściwym sobie poczuciem humoru prawił o początkach naukowej współpracy z prof. Ossowiczem. Nie zabrakło słów uznania z ust Pana Rafała Dutkiewicza, byłego prezydenta Wrocławia, który wspominał cenne „korepetycje z urbanistyki”, jakie pobierał u Pana Profesora. Wyraźnie wybrzmiały również wyrazy wdzięczności ze strony Pana Przemysława Matyi, obecnego Urbanisty Miasta Wrocławia, dla którego dyskusje z Profesorem były i są niezwykle ważną inspiracją do podejmowania nowych wyzwań. Przysłowiową „wisienką na torcie” było przemówienie głównego bohatera wydarzenia, które wzbudziło niemałe poruszenie wśród uczestników. Prof. Ossowicz wskazywał, że jednym z sukcesów wrocławskiej szkoły urbanistyki ostatniego ćwierćwiecza jest zastępowalność pokoleń, czyli wykształcenie grupy profesjonalnych planistów, którzy potrafią przekazać swoją wiedzę następcom. Podsumowując minione lata swojej pracy Pan Profesor nie szczędził dobrych rad zgromadzonym: „Życzę Państwu szaleństwa, takiego pozytywnego szaleństwa, zarówno w pracy naukowo-dydaktycznej, zawodowej, jak i w życiu osobistym!”. My zatem, rozpoczynając nowy etap w dziejach naszej Katedry, cytując prof. Roberta Masztalskiego, życzymy Szanownemu Profesorowi „wszystkiego najlepszego, a głównie zdrowia i osobistej satysfakcji z kolejnych lat”.

Oprac. Anna Andrzejewska & Łukasz Damurski