Dom na dwa kryzysy

Data: 13.04.2023

„AWARE” - tymczasowe obiekty mieszkalne dla emigrantów wojennych w nagrodzonym dyplomie inżynierskim Michała Sapuły Jak gdyby w kontrze do całej ponadczasowości architektury, z jej kanonami proporcji, trwałym związaniem z gruntem czy dostosowaniem do kontekstu powstał projekt „Aware”: struktura szybkiego reagowania, na teraz, uniwersalnej lokalizacji i dowolnego kształtowania. Projekt stanowi próbę rozwiązania dwóch ważnych współcześnie problemów: zapewnienia schronienia migrantom wojennym oraz ochrony środowiska przed zanieczyszczeniem plastikowymi odpadami.

Autor priorytetowo potraktował problem ekologicznej technologii już na poziomie pozyskiwania surowców. Segregowane butelki z PET, czyli polietylenu po przetworzeniu i ewentualnym uszlachetnieniu innymi materiałami posłużyłyby jako filament do druku 3D. Poszczególne partie obiektu, w przypadku uszkodzenia i zużycia mogłyby podlegać ponownemu przetworzeniu. Funkcjonalnie, obiekt pomyślano zestaw modułowych segmentów: jasnych i ciemnych, których wnętrza stanowiły maksymalnie elastyczną przestrzeń, łatwo podlegającą personalizacji pod kątem indywidualnych potrzeb. Łączone na pióro i wpust prostopadłościenne ramy dopełniane są ścianami zewnętrznymi. Przekrój przegród został zaprojektowany tak, aby zapewnić jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. W konstrukcję wpasowano również instalację i zbiorniki magazynujące wodę deszczową. W zależności od lokalizacji, podstawowy układ można wzbogacać o panele umożliwiające uprawę hydroponiczną czy turbiny wodne. Komunikację zapewniają zewnętrzne schody, również wykonane w technologii druku 3D.

Projekt inżynierski, powstały pod kierunkiem dr inż. arch. Elżbiety Grodzkiej, został wyróżniony w konkursie „Małe budownictwo – duże korzyści” organizowanym Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego, gratulujemy!

„Małe budownictwo – duże korzyści”. Znamy laureatów konkursu dla młodych architektów

11_moja_podobizna.jpeg