Wydział Architektury

Impuls dla Kleczkowa – projekt naszej absolwentki zdobył III nagrodę w konkursie „Wrocławska Magnolia”.

Data: 10.11.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Projekt Karoliny Gabryańczyk to współczesna propozycja lokalnego miejsce spotkań dla Nowego i Starego Kleczkowa, które uzupełnia kompozycyjnie kompleks budynków dawnej Gazowni Ołbin i „spaja” funkcjonalnie zachodnią i wschodnią część tej dzielnicy. Tytułowy „Impuls dla Kleczkowa” przywodzić ma na myśl potencjał zmiany, którą może dać zrealizowanie tej inwestycji. Dyplom absolwentki PWr został doceniony przez jury konkursu „Wrocławska Magnolia” otrzymując III nagrodę.
whatsapp_image_2021-11-09_at_105823.jpeg

Projekt pt. Impuls dla Kleczkowa - centrum aktywności lokalnej przy dawnej Gazowni Ołbin we Wrocławiu powstał jako praca magisterska Karoliny Gabryańczyk. Jej promotorem była dr inż. arch. Elżbieta Komarzyńska-Świeściak z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej, Podstaw Projektowania i Kształtowania Środowiska.

Pomysł na projekt zrodził się z tezy naszej Absolwentki, że miasto Wrocław pozbawione jest lokalnych centrów aktywności powiązanych z przestrzeniami publicznymi, które pozwoliłyby na organizację wolnego czasu mieszkańcom oraz ich integrację. Funkcję tę spełniają tylko po części osiedlowe domy kultury, biblioteki, także kościoły, jednak mają ograniczoną skalę działania. Zorganizowanie takich centrów w połączeniu z reprezentacyjnymi przestrzeniami publicznymi i zielenią stworzyłoby lokalne „ratusze” i „rynki” w poszczególnych dzielnicach Wrocławia i przyczyniłoby się tym samym do ograniczenia podróży mieszkańców (idea miasta zwartego), tym samym emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Za modelowy przykład osiedla pozbawionego swojego lokalnego centrum Dyplomantka wybrała Kleczków. Ten rejon Wrocławia – jak zauważa Autorka, analizując stan istniejący, ale i obowiązujące plany miejscowe – jest i będzie w przyszłości najprawdopodobniej pozbawiony przestrzeni publicznych i usług podstawowych. Stąd wzięła się autorska propozycja budynku-impulsu, który mógłby być zalążkiem zmian tego status quo.
whatsapp_image_2021-11-09_at_102900_1.jpeg

Zdaniem Autorki ulokowanie budynku na styku dwóch nieformalnych części osiedla – Starego (XIX – wieczna zwarta zabudowa kwartałowa) i Nowego Kleczkowa (obszar nowych osiedli developerskich) - spajałoby nie tylko jego tkankę urbanistyczną, ale również integrowało zamieszkujące obie części różne od siebie grupy społeczne. Centrum byłoby jednak dostępne zarówno dla autochtonów, jak i nowych mieszkańców. Proponowany mieszany program projektowanego założenia został dobrany w taki sposób, by ograniczyć emisję dwutlenku węgla związanej m.in. z koniecznością dojazdu mieszkańców do innych części miast w celu np. zorganizowania zajęć dodatkowych dla dzieci i dorosłych lub zrobienia zakupów na targu. Zaproponowany układ – połączenie funkcji artystycznej, usługowej, biurowej – uzupełniać będą ofertę kulturalną, edukacyjną i zakres usług podstawowych, których to tak bardzo na osiedlu brakuje. Powstało tym samym nowe wielofunkcyjne serce Kleczkowa.
whatsapp_image_2021-11-09_at_105802_1a.jpeg
whatsapp_image_2021-11-09_at_105801.jpeg

Absolwentka zakłada w ramach programu funkcjonalno-przestrzennego stworzenie w budynku północnym lokalnego ośrodka kultury z mediateką, małą salą widowiskową, salami warsztatowymi i pracowniami, kawiarnią. W budynku południowym natomiast stworzona ma być przestrzeń biurowa i co-workingowa. Uzupełnieniem obu części będą elementy wertykalnej farmy warzyw, ziół i owoców, które mogą być sprzedawane na lokalnym targu w obrębie zaadaptowanego budynku hali regeneracyjnej z maszynownią. Autorka projektu włącza w projektowane założenie możliwie jak najwięcej istniejących budynków dawnej Gazowni Ołbin. Zgodnie z koncepcją w odrestaurowanych halach produkcyjnych swoją siedzibę znajdą m.in. studia, atelier i galerie artystyczne oraz przestrzenie gastronomiczne.

Teren między poszczególnymi budynkami stanowić ma urządzoną strefę publiczną, odpowiednio przygotowaną do organizowania wydarzeń kulturalnych, sportowych, gastronomicznych, wymian sąsiedzkich i lokalnych festynów.
whatsapp_image_2021-11-09_at_105801_1.jpeg

whatsapp_image_2021-11-09_at_102900.jpeg

Dyplom naszej absolwentki zyskał III nagrodę w tegorocznym konkursie Wrocławska Magnolia. Nagradzane są w nim prace magisterskie podejmujące tematykę poprawy szeroko rozumianej jakości życia wrocławian (ochrona środowiska naturalnego i zdrowia człowieka, zagospodarowanie terenów zielonych).
whatsapp_image_2021-11-09_at_105802_2.jpeg

 

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję