Jubileusz 25-lecia powstania specjalności Architektura i Ochrona Zabytków

Data: 13.06.2024

W dniu 21.06.2024 na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej odbędzie się Jubileusz 25-lecia powstania specjalności Architektura i Ochrona Zabytków.

Obchody Jubileuszu powstania specjalności Architektura i Ochrona Zabytków skierowane są do wszystkich zainteresowanych, sympatyków AiOZ, w tym absolwentów specjalności a także kandydatów na studia 2-go stopnia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

W Programie uroczystości będzie można posłuchać naukowców i specjalistów z dziedziny architektury, konserwacji zabytków i zabytkowych konstrukcji,

posłuchać o praktyce projektowej o obszarze zabytkowym,

odbyć wycieczkę w niedostępne na co dzień podziemia średniowiecznego Wrocławia

oraz w otoczeniu multimedialnego pokazu działalności absolwentów i studentów AiOZ spędzić piątkowy wieczór.

Szczegółowy program wydarzenia:

10.00-11.45 – Część I: Prezentacja AiOZ. Sala Rady Wydziału

Przywitanie gości

Prorektor PWr ds. Organizacji i Rozwoju Uczelni prof. dr hab. inż. Tomasz Nowakowski

Dziekan Wydziału Architektury prof. dr hab. inż. arch. Barbara Gronostajska

prof. dr hab. inż. arch. Małgorzata Chorowska

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Daniel Gibski

Kierownik działu terenowego NID we Wrocławiu dr Grzegorz Grajewski

Przewodnicząca DOIA RP Anna Kościuk

Przewodniczący NIKZ dr Michał Laszczkowski

11.45-12.30 – Przerwa kawowa, „Akwarium”

12.30-14.15 – Część II: Potrzeba kształcenia architekta w zakresie projektowania w obszarze zabytkowym. Sala Rady Wydziału

dr hab. inż. arch. Agnieszka Tomaszewicz, prof. PWr

dr hab. inż. arch. Piotr Gerber, prof. PWr

prof. dr hab. inż. Jerzy Jasieńko

dr hab. inż. arch. Teresa Dziedzic, prof. PWr, prof. dr hab. inż. arch. Małgorzata Chorowska

dr hab. inż. arch. Agnieszka Gryglewska, prof. PWr, dr inż. arch. Jacek Kotz

dr inż. arch. Piotr Błoniewski

14.30-15.45 – Przerwa obiadowa (we własnym zakresie)

16.00-18.00 – Część III: Wycieczka po Wrocławiu, zbiórka na Ostrowie Tumskim przed głównym wejściem Katedry św. Jana Chrzciciela.

Zwiedzanie podziemi Katedry św. Jana Chrzciciela – dr Roland Mruczek

Zwiedzanie ruin Zamku Piastów Śląskich – prof. dr hab. inż. arch. Małgorzata Chorowska

18.30-21.00 – Część IV: Wieczór AiOZ, multimedialne pokazy slajdów, grill. Sala Rady Wydziału, Dziedziniec Wydziału Architektury

dr inż. arch. Anna Kubicka-Sowińska, dr inż. Bartłomiej Ćmielewski, dr Maria Legut-Pintal