konkurs Living-Hub

Data: 03.04.2022

Projekt Renaty Węcławowicz i Julii Śliwki z nagrodą publiczności konkursu Living-Hub

Zapewnienie niedrogiego i komfortowego domu stanowi poważne wyzwanie w miastach krajów rozwiniętych, gdzie rosnące koszty powodują obniżanie standardów życia najuboższej części społeczeństwa. W londyńskim konkursie Living-Hub zadaniem było znalezienie rozwiązania tego problemu, uwzględniającego takie aspekty, jak: empatia wobec potrzeb użytkownika, przystępność ceny, uniwersalność rozwiązań i uszanowanie kontekstu.

Projekt studentek WA PWr, powstały pod kierunkiem dr Anny Berbesz zakłada wprowadzenie zabudowy otaczającej półotwarte atrium. Zróżnicowana wysokość budynków stanowi nawiązanie do otaczających obiektów. Połączone ażurowymi, usługowymi łącznikami w parterze budynki zostały na wyższych kondygnacjach rozdzielone, co pozwoliło na zapewnienie spokoju i dobrego doświetlenia atrium, przy zachowaniu jego ogólnodostępnego charakteru. Funkcję mieszkaniową studentki rozwiązały w oparciu o zasady co-livingu. Wprowadziły hierarchię przestrzeni, począwszy od najbardziej prywatnych jak łazienki i sypialnie, następnie jadalnie i kuchnie, przeznaczone dla mieszkańców dwóch sypialni i wreszcie przestrzenie relaksu i pracy przeznaczone dla współlokatorów z jednego piętra. Budynki zostały połączone placem i aleją będącymi obszarem integracji wszystkich mieszkańców osiedla.
Oprócz aspektów funkcjonalnych pojawiły się także rozwiązania proekologiczne. Skumulowanie wszystkich potrzebnych usług w zespole zmniejsza konieczność korzystania z samochodu. Zapewniono także parkingi rowerowe i stacje ładowania pojazdów elektrycznych. W budynkach przewidziano magazynowanie wody deszczowej i pobór energii solarnej. Konstrukcja jest materiało- i energooszczędna, stworzona jako modularny system z drewna CLT. Dodatkowym atutem projektu było wpisanie w zróżnicowany kontekst, zarówno historycznych, zabytkowych jak i nowoczesnych budynków wokoło.

Opis konkursu: https://uni.xyz/competitions/living-hub/info/about

Wyróżnione projekty: https://uni.xyz/competitions/living-hub/leaderboard