Laureaci Wydziałowego Konkursu na Najlepszego Absolwenta PWr. w roku akad. 2020/2021

Data: 03.11.2021

Grzegorz Budzik, specjalista ds. planowania przestrzennego, absolwent Gospodarki Przestrzennej Politechniki Wrocławskiej, od 2020 roku członek interdyscyplinarnego zespołu badawczego, łączącego specjalności: architektura, urbanistyka, inżynieria środowiska i gospodarka przestrzenna, w ramach współpracy z którym zrealizował szereg opracowań studialno-projektowych. Aktualnie pracuje w Biurze Rozwoju Wrocławia na stanowisku starszego referenta oraz odbywa staż w biurze projektowym Dworniczak Architektura Krajobrazu jako specjalista ds. analiz przestrzennych z zastosowaniem Geograficznych Systemów Informacji Przestrzennej (GIS). Jest autorem artykułu naukowego na temat możliwości wykorzystania danych geomorfometrycznych w procesach gospodarowania krajobrazem pt. „Assessment of Landscape Character and Absorptivity Based on Digital Terrain Model Analysis – Case Study of Jelenia Góra City in Poland”, opublikowanego w renomowanym, międzynarodowym czasopiśmie „Sustainability”. Brał udział w grancie badawczym pt. „Identification and assessment of driving forces of landscape change and landscape services in the context of planning the spatial development of commune”. Jego praca magisterska, pisana pod opieką dr Jerzego Ładysza, której celem była ocena potencjału zastosowania numerycznego modelu terenu w analizach przestrzennych na przykładzie obszaru parków narodowych wraz z otulinami po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy, została zgłoszona wydawnictwu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu do publikacji w formie podręcznika, jako pozycja pt. „Zastosowanie numerycznego modelu terenu w analizach przestrzennych”. Obecnie, wraz z dr Jerzym Ładyszem, prowadzi badania na temat identyfikacji i oceny transgranicznych powiązań funkcjonalnych jako determinanty zarządzania transgranicznymi obszarami funkcjonalnymi. W wolnych chwilach gitarzysta zespołu deathmetalowego Charnel, a także pasjonat gotowania i zielonych roślin doniczkowych. Mieszka we Wrocławiu.

Grzegorz Budzik o studiach na kierunku Gospodarka Przestrzenna:

Szeroka wiedza, praktyczne umiejętności i odpowiednie kompetencje to cechy, które nabyłem po ukończeniu Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi pozyskanej wiedzy, od 2020 roku jestem członkiem zespołu badawczego w biurze projektowym Dworniczak Architektura Krajobrazu, w ramach współpracy z którym, pełniąc rolę specjalisty do spraw analiz z wykorzystaniem Systemów Informacji Geograficznej (GIS), zrealizowałem szereg opracowań studialno-projektowych.

Praktyczne umiejętności z zakresu obsługi narzędzi GIS zawdzięczam wykwalifikowanej kadrze naukowej Wydziału. Dzięki nim moja praca magisterska, pisana pod opieką dr Jerzego Ładysza, została zgłoszona do publikacji wydawnictwu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w formie podręcznika, jako pozycja pt. „Zastosowanie numerycznego modelu terenu w analizach przestrzennych”.

Odpowiednie wykorzystanie nabytych na Wydziale umiejętności przyczyniło się również do współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, podczas której uczestniczyłem w grancie badawczym prof. Piotra Krajewskiego pt. „Identification and assessment of driving forces of landscape change and landscape services in the context of planning the spatial development of commune”. Badania zaowocowały publikacją artykułu naukowego w czasopiśmie „Sustainability”, pt. „Assessment of Landscape Character and Absorptivity Based on Digital Terrain Model Analysis – Case Study of Jelenia Góra City in Poland” (https://doi.org/10.3390/su13147969).

Zdobywając tytuł magistra Gospodarki Przestrzennej nabyłem także odpowiednie kompetencje, które wykorzystuję obecnie w pracy zawodowej, jako urbanista w Wydziale Planowania Przestrzennego we Wrocławiu, m.in. sporządzając plany miejscowe. We wszystkich prowadzonych przeze mnie działaniach wykorzystuję warsztat i wiedzę zdobytą podczas studiów na Wydziale Architektury. Ukończenie ich dało mi szerokie możliwości rozwoju naukowego, zawodowego i istotnie poszerzyło mój światopogląd.

budzik_zdj_portfolio_ps.jpg
budzik_plansza4_koncepcja_ost.jpg

budzik_w01_233340_2021_praca_magisterska_zal6_1.jpg

Marcelina Terelak, absolwentka studiów inżynierskich, a obecnie studentka 2 roku studiów magisterskich w języku angielskim na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W swoich projektach stara się łączyć przestrzenie artystyczne z naturalnym środowiskiem. Od wielu lat związana z kołem naukowym Humanizacja Środowiska Miejskiego na Politechnice Wrocławskiej oraz z czasopismem studenckim Wydziału Architektury – Format E1, w którego zespole pełni funkcję edytora artykułów. Uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach Summer School of Architecture oraz w konferencji naukowej „BAMP! Building with Paper Conference” w Darmstadt. Tematem jej pracy dyplomowej, opracowanej pod kierunkiem dr. inż. arch. Przemysława Wojsznisa, była próba rozwoju nowej zabudowy usługowej w kontekście osiedla mieszkaniowego w harmonii z naturą, spełniając przy tym postulaty dbania o cenny zasób warunkujący nasze życie, jakim jest woda. Obecnie związana z biurem projektowym PORT Pracownia i Studio Architektury. Czas wolny poświęca na malarstwo i działalność artystyczną.

marcelina_terelak.jpg marcelina_terelak__projekt_dyplomowy_1.jpg

marcelina_terelak__projekt_dyplomowy_2.jpgmarcelina_terelak__projekt_dyplomowy_3a.jpg

laureaci.png