Wydział Architektury

"Małe budownictwo - duże korzyści"

Data: 17.04.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W konkursie "Małe budownictwo - duże korzyści", organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, wyróżniono prace studentów naszego Wydziału:

  • Jakub Gołda otrzymał trzecią nagrodę za projekt „Haftka” (temat: "Inżynieria budynków rekreacyjnych"),
  • Justyna Zwiernik została wyróżniona za koncepcję „Spokojna przystań” (temat: "Praca zdalna i sytuacja zagrożenia geopolitycznego")

 

***

Jakub Gołda, projekt „Haftka” autorski opis koncepcji:

Wybrana przeze mnie działka znajduje się na Kaszubach, w Godlinowie, w zalesionym terenie nad jeziorem. Postanowiłem nawiązać do lokalnej kultury i zainspirować się kaszubskim haftem. We wzorniku zwróciłem uwagę na „goździk” i „lilie”, przez dekonstrukcje których starałem się uzyskać funkcjonalną formę przestrzenną. Zagospodarowanie terenu, na którym oprócz obiektu znajdują się studnia głębinowa, szklarnia oraz zbiornik retencyjny nawiązuje do powtarzającego się w haftach motywu liści i wiśni wychodzących z gałązki.

Budynek został podzielony na strefy i zorientowany względem stron świata. Strefa wejściowa z łazienką i wnęką na instalacje znajduję się po stronie północnej. Kuchnia od strony wschodniej, pomieszczenie dzienne z jadalnia zorientowane na południe. Przestrzeń do pracy jest bezpośrednio doświetlana od strony wschodniej i zachodniej umożliwiając pracę w ciągu całego dnia.

Rozwiązania proekologiczne występują zarówno w bryle budynku, jak i na działce. W obiekcie są to przede wszystkim pasywne przegrody, spełniające wymagania domów pasywnych oraz odnawialne źródło energii, fotowoltaika, która zapewnia budynkowi niezależność energetyczną. Obliczona wartość energii produkowanej przez fotowoltaikę wynosi 6000kWh. Do ogrzewania oraz chłodzenia budynku wykorzystano pompę ciepła, a wentylacja odbywa się poprzez rekuperator. Dodatkowym ekologicznym atutem bryły są zielony dach i zielona ściana, pozwalających obniżyć zapotrzebowanie energetyczne na chłodzenie budynku, tworzących mikroklimaty i wpływających pozytywnie na zdrowie psychiczne użytkowników.

 

***

Justyna Zwiernik, projekt „Spokojna przystań”, autorski opis koncepcji:

Główną ideą projektu jest stworzenie miejsca zapewniającego mieszkańcom spokój potrzebny przy pracy zdalnej, odpoczynek od zgiełku miasta oraz pełny relaks przy obcowaniu z naturą. Ważnym aspektem jest także zapewnienie niezależności żywieniowej i energetycznej w czasie zagrożenia.  Lokalizacja obiektu znajduje się w gminie Milicz, która posiada dużą ilość lasów i zbiorników wodnych zatem jest to idealny region dla osób lubiących wycieczki rowerowe, jogging i długie spacery. Projektowany dom rekreacji indywidualnej został umieszczony wśród dużej ilości zieleni, aby zapewnić pełną izolację, bezpieczeństwo i komfort. Dodatkowo na parceli przewidziany jest staw, który zapewnia niepowtarzalne widoki, co może być szczególnie atrakcyjne dla osób lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu oraz umożliwia połów ryb. 

Parter przeznaczony jest głównie do spędzania czasu razem. Znajduje się tam salon, jadalnia oraz na wpół otwarta kuchnia, która jest odgrodzona od części dziennej za pomocą wielkiej szafy i trzonu, w którym znajduje się łazienka. Na poziomie 0 wydzielona jest za pomocą szklanej ścinaki sypialnia wraz z warsztatem malarskim. Przestrzeń w łatwy sposób można otworzyć na resztę domu lub tez zamknąć i zasłonić zasłonkami w celu zapewnia sobie spokoju i komfortu. Antresola przeznaczona jest głównie do pracy zdalnej. Znajdują się tam 2 stanowiska komputerowe, regał na książki, komoda. Przestrzeń ta może być odizolowana od części znajdującej się niżej za pomocą szklanej ścianki, którą otwiera się i zamyka według potrzeby. Ścianka ta także służy wydzieleniu małego pokoju z łóżkiem. Dodatkowo część pracy zdalnej można w łatwy sposób przearanżować w dodatkowe miejsce do spania poprzez wysunięcie z meblościanki łóżka jednoosobowego.

Budynek został zaprojektowany w technologii ściany dwuwarstwowej z rusztem drewnianym. Elewację stanowią deski, które wcześniej zostały poddane procesowi opalania. Źródłem energii zasilającym dom są panele fotowoltaiczne zamocowane na południowej połaci dachu pod katem 40 stopni w systemie off- grid czyli niezależnym od dystrybutorów. Energia wytworzona przez panele fotowoltaiczne służy między innymi do ogrzania wody, która pobierana jest za pomocą pompy z studni kopanej. Na posesji zlokalizowana jest także przydomowa oczyszczalnia typu EKO, zwana często szambem ekologicznym.

 

Wyniki konkursu dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/male-budownictwo--duze-korzysci-znamy-laureatow-konkursu-dla-mlodych-architektow

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję