metA

Data: 03.03.2023

308130747_438436311716313_3932552184061987052_n.jpg

Informacja od dra arch. Romana Rutkowskiego:

Razem z Łukaszem Wojciechowskim na przełomie lat 2005 i 2006 wymyśliliśmy serię odbywających się na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej serię wieczornych wykładów, które wspólnie nazwaliśmy metA. Do roku 2013 zorganizowaliśmy 27 wykładów, w międzyczasie zrobiliśmy też niedużą wystawę pokazującą początki cyklu metA. Osobiście około roku 2013 nagle całkowicie wycofałem się z życia środowiska architektów, Łukasz zajął się własnymi sprawami - i wydawało się, że metA zniknie. Jednak ona trwała - dzięki Patrykowi Ślusarskiemu, Kubie Kopeckiemu, Dominice Kubickiej, Adzie Sowie, Oli Lisiak, Poli Browarskiej i Bartkowi Woźniakowi (wszyscy to moi byli studenci, większość również dyplomanci - te osoby udało mi się odkryć jako kontynuatorów cyklu; mam nadzieję, że nikogo nie pominąłem) wykłady odbywały się aż do roku 2019, a liczba wszystkich wykładów wzrosła do 43. Za to zaangażowanie wszystkim wyżej wspomnianym serdecznie dziękuję!

W semestrze letnim 2022/23 metA pojawi się na nowo. Będę ją prowadził sam, choć Lukasz będzie cichym doradcą. Moją ambicją jest to, żeby każdego miesiąca odbył się jeden wykład, prawdopodobnie w jakiś wtorkowy wieczór. Więc w tym semestrze odbędą się cztery spotkania. Moimi gośćmi będą - jak to zawsze bywało - architekci świetni i w środowisku uznani, tym razem z różnych - jeżeli to można tak nazwać - kategorii wiekowych. Jeżeli nie stanie się nic nieprzewidzianego, zaczniemy 21 marca od spotkania z Marleną Wolnik z Katowic, z biura MW Architekci. Poźniej prawdopodobnie przyjedzie do nas Marcin Kościuch z poznańskich Ultra Architects, następnie Piotr Lewicki z krakowskiego tandemu Lewicki Łatak. O wszystkim będę szczegółowo informował.

Mam nadzieję, że Wy - nowe pokolenie studentów - będziecie wykłady metA odwiedzać. Na pewno będzie warto.

Roman Rutkowski

Strona internetowa: https://www.facebook.com/meetarchitecture