MIASTOmovie | zaproszenie

Data: 07.06.2024

MIASTOmovie oraz Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej zapraszają na specjalny pokaz filmu „Do kogo należy miasto” oraz dyskusję z ekspertami i ekspertkami w murach budynku E-1!

„Do kogo należy miasto?” - pyta reżyser Hans-Christian Post w tytule swojego wyjątkowego portretu Berlina. We wtorek, 18.06, wspólnie poszukamy odpowiedzi. Pomogą nam zaproszeni goście: posłanka Jolanta Niezgodzka oraz dr inż. arch. Maciej Szarejko. Zaczynamy o 18:00! Wstęp jest darmowy.

Film „Do kogo należy miasto” mierzy się z berlińskimi sporami architektonicznymi, których historia sięga końca lat 80. Zadaje pytanie kluczowe, nie tylko dla Berlina, ale dla wszystkich miast, dotkniętych rozłamem i poważnymi zmianami: czy realne jest zbudowanie nowej, atrakcyjnej tożsamości miasta przy jednoczesnym zapewnieniu ekonomicznego rozkwitu? Czy można tego dokonać bez uszczerbku na funkcjach, jakie spełnia i potrzebach mieszkańców oraz mieszkanek? Jaka jest w tym wszystkim rola architektury i urbanistyki? Jakie są strategie dla pozostania przestrzenią wrażliwą na potrzeby i warunki różnych zamieszkujących ją osób i jak poprzez procesy partycypacyjne można unikać błędu tworzenia miasta ekskluzywnego?

Po pokazie zapraszamy na dyskusję. Poruszone w filmie wątki spleciemy z wrocławskim kontekstem. Do kogo należy nasze miasto? Kto i w jaki sposób może wpływać na jego kształt i realizować w nim swoje interesy? Przyjrzymy się strategiom włączania mieszkańców i mieszkanek w decyzje samorządu i poszukamy źródeł konfliktów, które ostatnio rozgrywały się w naszej przestrzeni publicznej.

Rozmawiać będą: Jolanta Niezgodzka - jest w Sejmie po to, aby dopilnować spraw lokalnych (takich jak remonty podwórek czy dostępne i zrównoważone osiedla), ale i ogólnokrajowych (m. in. In Vitro, legalna i bezpieczna aborcja do 12 tygodnia, skuteczna opieka psychologiczna dla dzieci i młodzieży, edukacja seksualna, równościowa i obywatelska). Zanim została posłanką, przez 6 lat aktywnie zajmowała się sprawami mieszkanek i mieszkańców Wrocławia – najpierw w Radzie Osiedla i następnie w Radzie Miejskiej Wrocławia. Nadal pełni funkcję Przewodniczącej Zarządu Osiedla Stare Miasto (od 2017 r.). Od lat współpracuje z inicjatywami, które walczą o prawa kobiet i mniejszości, zmianę losu zwierząt, lepszą pieczę zastępczą, ochronę klimatu oraz rzetelną, otwartą edukację. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Wrocławskim oraz zarządzanie w sektorze publicznym na Uniwersytecie Ekonomicznym. Jest też absolwentką 29. Szkoły Liderów Politycznych oraz Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego. W roku 2023 została finalistką Programu Open World finansowanego przez Kongres Stanów Zjednoczonych. W wolnym czasie chodzi po górach i czyta literaturę faktu. Kocha włoskie jedzenie. Trenuje kickboxing. Jest opiekunką adoptowanego pekińczyka – Pepy. dr inż. arch. Maciej Szarejko - urbanista z Wydziału Architektury PWr.

Dyskusję poprowadzi Janek Chrzan - członek rady programowej festiwalu MIASTOmovie, praktyk partycypacji, prowadzący audycji "Opinia uwzględniona" w Akademickim Radiu LUZ.