Wydział Architektury

Mobilna kapsuła ADAPTIVE CELL

Data: 04.10.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Inspirowana biologią komórki – mobilne kapsuła ADAPTIVE CELL

W architekturze inspiracje bionicznymi strukturami spotyka się przede wszystkim w obrębie konstrukcji lub estetyki. Czasami systemy wentylacji naśladują gniada termitów, a elewacje gną się mięsistymi kształtami. Tkanki budowli ciążą na egzoszkieletach, błyskają łuskami paneli okładziny lub unoszą powieki słonecznych przysłon. Projektanci rzadko jednak spoglądają ku formom bardzo odległym od nas skalą. Jak zatem wyglądałaby architektura wywiedziona z mikroskopowego świata komórek, powtarzająca ich estetykę i zasadę działania? Odpowiedź na to pytanie przynosi Adaptive Cell, projekt Karoliny Kosmowskiej, Beniamina Waleckiego i Anny Wojtyni.

Mobilna kapsuła mieszkalna stanowi odpowiedz na wyzwania jakie niesie nomadyczny styl życia. Na przemian samotny i grupowy, wymagający dostosowywania się do zmiennych warunków środowiska. Wielofunkcyjny obiekt, będący zarówno środkiem transportu jak i schronieniem, jedynie poprzez zmianę położenia oferuje zróżnicowane wykorzystanie jednoprzestrzennego wnętrza do pracy, snu czy relaksu. Na podobieństwo żywej struktury pozwala się modyfikować: otwierać i łączyć z innymi kapsułami w złożone układy. Na podobieństwo komórki czerpie z zewnątrz energię i wodę, naśladując zaobserwowane w naturze procesy.

Projekt powstał na kursie „Futurystycznej Architektury Mieszkaniowej” pod kierunkiem dra Romana Czajki i został doceniony przez Jury międzynarodowego konkursu UNI. Gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju, na poziomach komórkowych i wyższych.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję