Nagroda dla odkrywczyni śląskich miasteczek, Angeliki Kosieradzkiej!

Data: 27.01.2023

W listopadzie 2022 r. w Warszawie rozstrzygnięto Konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków i ZG Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne naukowe oraz popularyzatorskie dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa - edycja 2022.
link do listy laureatów GKZ

W tegorocznej edycji konkursu zorganizowanego przez Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków dla prac naukowych została nagrodzona dysertacja „Miasteczka w strukturze sieci miejskiej księstw jaworskiego świdnickiego i ziębickiego w XIV i XV wieku”, napisana pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Bogny Ludwig, prof. uczelni.

W swoich badaniach Autorka zgłębiła problem osad, określanych w dawnych, źródłach jako „Stetlein” lub „oppidum” (miasteczko). Czy były to po prostu niewielkie miasta, czy też osady rządzące się innymi prawami? Dotychczasowi badacze nie zauważyli ich odmienności, jednak dokładne badania pozwoliły zweryfikować to spojrzenie. Analiza struktury osiedleńczej dwóch śląskich księstw na przestrzeni dwóch stuleci pozwoliła Badaczce ustalić, że osady określane jako miasteczka stanowiły odmienne pod względem formy własności, pełnionych funkcji i kompozycji przestrzennej względem miast („Stadt”, „civitas”). Struktura osadnicza posiadała zatem trzy stopnie: wieś, miasteczko i miasto. Wobec późniejszych przekształceń konieczne stało się odtworzenie pierwotnych układów przestrzennych miasteczek, oparte o szeroką analizę źródeł. Autorka skonfrontowała także lokalizację miasteczek względem sieci miejskiej średniowiecznego Śląska.

Gratulujemy uznania!