Nowe narzędzie do analiz sieciowych w przeglądarce internetowej

Data: 04.09.2023

Narzędzie do analiz sieciowych w przeglądarce internetowej zaprojektowane zostało przez interdyscyplinarny zespół badaczy z Politechniki Warszawskiej i dr Annę Kubicką-Sowińską z naszego Wydziału.

Umożliwia ono analizę sieci ulicznej od samego początku, czyli rekonstrukcję miejskich układów ulicznych na podstawie dostępnych planów miast, aż po wizualizację wyników analizy sieci. Istotną zaletą prezentowanego rozwiązania jest stworzenie uproszczonego narzędzia do realizacji powyższych procesów w przeglądarce internetowej, z którego mogą korzystać użytkownicy nieposiadający zaawansowanej wiedzy GIS ani umiejętności programowania i bez konieczności przełączania się między różnymi narzędziami w celu wykonywania takich analiz.

Działanie narzędzia opisane zostało w artykule Graph analysis on street network in a web browser, opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie "Journal of Archaeological Science".

Zarówno artykuł jak i samo narzędzie do analiz sieci ulic jest w otwartym dostępie.