Wydział Architektury

PLGBC Green Building Summit

Data: 10.10.2024

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

4 października br. w Warszawie odbyła się premiera platformy edukacyjno-obliczeniowej FoCA, która pozwoli na szacowanie śladu węglowego budynku w zakresie A1-A3 cyklu życia budynków. Interaktywna platforma będąca ogólnodostępnym i jedynym tego typu narzędziem w Polsce, dostarcza generyczne dane środowiskowe dla polskich produktów i została ona opracowana przez pracowników Wydziału Architektury PWr (dr inż. arch. Kajetana Sadowskiego przy współudziale dr hab inż. arch. prof. PWr Barbary Widery) oraz przez konsorcjantów w postaci Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Instytutu Techniki Budowlanej oraz wraz z partnerami z Turcji: Turkish Green Building Council CEDBIK oraz Yildiz Technical University.

FoCA (Free of Carbon Architecture) to platforma internetowa dostarczająca informacje o właściwościach środowiskowych materiałów i wyrobów budowlanych i jest przykładem pierwszego wykorzystania polskich danych generycznych dla konstrukcyjnych wyrobów budowlanych. Podstawowym elementem platformy jest opracowanie uproszczonych danych środowiskowych (dane generyczne) dla wybranej grupy materiałów i produktów konstrukcyjnych, powszechnie stosowanych w sektorze budowlanym.
W ramach projektu wyselekcjonowano materiały, dla których jest możliwość pozyskania danych do opracowania deklaracji. Analizy oparte zostały na określonych i zlokalizowanych danych dostarczonych przez polskich producentów oraz danych ogólnych dostępnych w sprawdzonych europejskich bazach danych, takich jak Ecoinvent. Zakres LCA obejmuje oddziaływania występujące na etapie produktu, czyli obciążenia związane z wydobyciem i przetwarzaniem surowców, ich transportem do zakładu produkcyjnego oraz procesem produkcyjnym (tzw. od kołyski do bramy), wyrażone jako potencjał globalnego ocieplenia, zużycie energii pierwotnej odnawialnej i nieodnawialnej oraz zubożenie wody. Uproszczone deklaracje środowiskowe są przygotowane dla materiałów i wyrobów konwencjonalnych wykonanych z surowców pierwotnych oraz ich odpowiedników zawierających materiały pochodzące z recyklingu lub w 100% wykonanych z materiałów wtórnych.
Przygotowano i przedstawiono metodologię prezentacji danych oraz wyników obliczeń na platformie FoCA. Dane na platformie są prezentowane w określony/uzasadniony, zależny od konkretnej funkcjonalności, sposób. Na podstawie przyjętych założeń projektu oraz po konsultacjach ze środowiskiem MŚP przyjęto wybrane funkcjonalności platformy FoCA, które zostały podzielone na cztery moduły: edukacyjny, bazy materiałów, porównywania materiałów oraz analizy budynku. Przedstawiono zakres danych dotyczący każdego materiału jaki zostanie opracowany i wprowadzony do platformy, klasyfikacje materiałów i klasyfikację szczegółową, umożliwiające wieloparametryczną analizę danych.
W ramach funkcjonalności platformy FoCA zaproponowano wizualną prezentację danych w postaci różnych typów wykresów. Platforma umożliwia wykonanie analizy budynku w zakresie szacowania wbudowanego śladu węglowego w fazach od A1 do A3, w ramach której można przeprowadzić optymalizację i przygotować raport z analizy.
Przygotowana platforma edukacyjno-obliczeniowa to pierwszy krok w celu upowszechniania tej analizy i jedyna polska platforma z danymi środowiskowymi generycznymi dla polskich produktów.

Projekt dofinansowany z budżetu państwa przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach 33. konkursu Inicjatywy CORNET (COllective Research NETworking).

Linki:
https://plgbc.org.pl/wirtualna-biblioteka/premiera-platformy-edukacyjno-obliczeniowej-foca-dla-szacowania-sladu-weglowego-budynku
https://www.linkedin.com/pulse/rozmowy-o-regeneracji-plgbc-kofjf/
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7249675030819729409/

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję