The Space Elevator
Projekt The Space Elevator, autorstwa Karoliny Trocińskiej, Pauliny Kapicy oraz Kacpra Klausa znalazł się na krótkiej liście konkursowej w gronie finalistów międzynarodowego konkursu Meditation Roofs, organizowanego przez platformę internetową Non Architecture. Celem był projekt przestrzeni do medytacji na dachu dowolnego budynku w środowisku miejskim. Dodatkowym wyzwaniem był wymóg przedstawienia pomysłu na jednym rysunku. Projekt powstał w ramach kursu Projektowanie Wnętrz pod opieką dr hab. inż. arch. Anny Jaglarz – poniżej prezentujemy cały projekt wykonany w ramach kursu.
Studenci zaprojektowali nową strukturę na dachu hotelu wybudowanego w latach 60-tych. w Katowicach. Jej kształt inspirowany był stacjami kosmicznymi, nawiązując do kontekstu architektonicznego Katowic (Spodek, Arizona Cafe, Osiedle Gwiazdy). Dostępność obiektu zapewnia niezależna winda, z której mogą korzystać zarówno goście hotelowi, jak i mieszkańcy Katowic.
Strefa bubble tea
Pierwsza strefa to bar z napojami typu bubble tea, które w ramach projektu powstawałyby na bazie melisy, znanej z właściwości uspokajających.
Strefa floating capsule
Następną strefą jest basen typu floating capsule. To przejście pomiędzy głośną strefą gastronomiczną a cichymi saunami. Dzięki soli goście mogą unosić się na wodzie, co powoduje m. in. rozluźnienie mięśni i uwolnienie się od bólu pleców.
Strefa saun i innowacyjne lustra
Ostatnią strefą - najcichszą - są sauny, które mają wiele właściwości prozdrowotnych: grota solna - oczyszcza płuca, sauna fińska - obniża ciśnienie krwi, natomiast biosauna – przyspiesza przemianę materii. Innowacyjne lustra pomogą gościom w wyborze sauny – dostarczą swoim użytkownikom informacji o ich stanie zdrowia i na tej podstawie zasugerują, którą saunę wybrać.