Wydział Architektury

Studentki WA na podium konkursu na projekt domu proklimatycznego.

Data: 19.07.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Nasze studentki - Julia Lipińska (IV R) oraz Weronika Roemer (II R) zajęły odpowiednio 2-gie i 3-cie miejsce w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Konkurs realizowany był we współpracy z SARP oddz. Warszawa, a patronat medialny sprawowały A&B oraz Architektura - Murator. Poniżej prezentujemy opinię jury konkursowego dostępną na stronie www.domzklimatem.gov.pl.

Projekt Julii został nagrodzony za zastosowanie zasad projektowania cyrkularnego i zaproponowanie rewitalizacji terenu po dawnym PGR z adaptacją istniejącego budynku. [...] Nowoprojektowane domy szeregowe, stanowiące część założenia są współczesne w swoim wyrazie i jednocześnie nawiązują do tradycji poprzez zastosowane proporcje bryły i układ rzutu z charakterystycznym trzonem technicznym z instalacjami i pionami wentylacyjnymi. Zastosowane materiały: kompozyty wapienno-konopne, konstrukcja drewniana, tynki gliniane, cegła rozbiórkowa  mają biologiczny obieg cyrkularny i ujemny ślad węglowy. Została przewidziana możliwość adaptacji i przekształceń oraz ułatwienia dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Ogrody warzywne, owocowe, kwiatowe oraz łąki są rozwiązaniami, które wspierają bioróżnorodność. W projekcie zastosowano rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną, takie jak: zwiększona izolacyjność cieplna przegród, w stosunku do aktualnych wymagań; wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła z przewodami poprowadzonymi w sposób pozwalający na zmianę układu pomieszczeń w budynku;  powietrzna pompa ciepła zasilającą niskotemperaturową instalację ogrzewania podłogowego; instalacja paneli fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną na miejscu wraz z punktem ładowania pojazdów elektrycznych.

Projekt Weroniki - domu jednorodzinnego w technologii strawbale - doceniono za architekturę współczesną w swoim wyrazie, a jednocześnie korzystającą z tradycyjnych i lokalnych materiałów. Efektywność energetyczna oraz redukcja śladu węglowego została osiągnięta dzięki zastosowaniu zwartej bryły, właściwej orientacji wobec stron świata oraz drewnianej konstrukcji, kostek słomy, tynków glinianych i drewna, czyli materiałów o biologicznym obiegu cyrkularnym. Na szczególną uwagę zasługuje rozszerzenie propozycji konkursowej o możliwość budowy osiedla w systemie strawbale, a zwłaszcza za zaproponowanie przestrzeni wspólnych wspomagających bioróżnorodność, z grządkami oraz szklarniami, przestrzeni społecznych ze straganami i biblioteką przy jednoczesnym minimalizowaniu powierzchni domów mieszkalnych i działek. W zakresie efektywności energetycznej zastosowano następujące rozwiązania: zwiększoną izolacyjność cieplną przegród budowlanych w stosunku do aktualnych wymagań, płytę fundamentową jako element akumulujący ciepło, pompę ciepła połączoną z niskotemperaturową instalacją ogrzewania podłogowego.

Składamy serdeczne gratulacje laureatkom!

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję