Wydział Architektury

Warsztaty Archi_Krzeszów, albo perła pod lupą badaczy

Data: 09.10.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W ubiegłym miesiącu mury Krzeszowskiego opactwa gościły uczestników warsztatów naukowych. Wydarzenie, zainicjowane przez Ewę Łużyniecką, kierującą projektem "Opactwo w Krzeszowie. Architektura i kontekst przyrodniczo-krajobrazowy" odbyło się dzięki współpracy miedzy Politechniką Wrocławską a Fundacją „Krzeszów. Europejska Perła Baroku”.

W warsztatach wzięli udział pracownicy z czterech uczelni. Zespołem z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej kierowała prof. Ewa Łużyniecka, grupie z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej przewodził prof. Aleksander Piwek. Zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pracował pod kierunkiem prof. Małgorzaty Mileckiej a prace studentów z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej konsultuje prof. Robert Kunkel.

W czasie warsztatów każdy z zespołów opracowywał inny temat, schodząc w głębokie przestrzenie krypt, drewniane konstrukcje hełmów, badając schody, ukryte zakamarki pieców, ale i rozległe ogrody. Zespół wrocławski zajmował się najstarszą częścią budynku klauzury, wieżami kościelnymi i budowlami gospodarczymi. Grupa gdańska badała krypty kościelne, grupa lubelska zajmowała się ogrodami i krajobrazem klasztornym w XIX wieku a grupa warszawska analizowała rozległe, choć nieukończone skrzydło klasztorne z końca XVIII w.

W pracach terenowych stosowano różnorodne metody i narzędzia, zarówno te historyczne, jak badania archiwaliów, ale i obserwacje terenowe, rozwarstwienia stratygraficzne, aż po cyfrowe chmury punktów, modele teksturowe 3D i fotografie z drona Ukoronowaniem warsztatów ma być monografii w formie cyfrowej , której wydanie planuje się na połowę 2024 roku.

Uczestnicy warsztatów zyskali dostęp do zazwyczaj nieodwiedzanych partii zespołu opackiego, korzystali również z wyżywienia i noclegu w zabytkowym, XVIII wiecznym budynku dzięki uprzejmości krzeszowskiej fundacji.

Wydarzenie, mające miejsce w dniach 10-16.września 2023 r. zostało objęte patronatem przez J M Rektora Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. Arkadiusza Wójsa i opieką przez dziekana Wydziału Architektury PWr prof. dr hab. Barbarę Gronostajską oraz Prodziekana - prof. PWr Joanna Jabłońska. Głównymi wykonawcami projektu są pracownicy Katedry Konserwacji Architektury i Rewaloryzacji Krajobrazu Kulturowego PWr. współpracujący z Komisją Historii i Konserwacji Architektury Sakralnej PKN ICOMOS.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję