NASI STUDENCI ODTWORZĄ WYGLĄD ŚREDNIOWIECZNEJ DZIELNICY ŻYDOWSKIEJ
Dzieje XII-wiecznego Wrocławia to gotowy scenariusz na film sensacyjny .
Konflikt możnego Palatyna Piotra Włostowica z Księciem-Seniorem Władysławem II skończył się prawie dwudziestoletnim wygnaniem Piastów.
Jeden z nich - książę-krzyżowiec Bolesław Wysoki, który u boku cesarza Fryderyka Barbarossy zjeździł chyba cały ówczesny Świat, w końcu wrócił na Śląsk.
Po zbrojnym opanowaniu Wrocławia w 1165/66 r. musiał zmierzyć się z opozycją możnowładczą, która jeszcze wielokrotnie zmuszała go do ucieczki pod skrzydła swojego potężnego protektora. Bolesław był jednak bardzo cierpliwy i konsekwentny. Postawił przede wszystkim na rozwój gospodarczy swojej stolicy i całej dzielnicy.
Do Wrocławia zaczęli przyjeżdżać wówczas na zaproszenie władcy osadnicy z zachodniej Europy.
Wśród nich byli m.in. kupcy żydowscy, wędrujący z odległej Nadrenii, którzy osiedlili się choćby w pobliskiej Pradze.
Wrocławska osada żydowska zlokalizowana była na obszarze aglomeracji wczesnomiejskiej, na lewym brzegu Odry, w sąsiedztwie tzw. terenów książęcych, przy drodze ze Szczepina do głównej przeprawy odrzańskiej przez Piasek na Ołbin i dalej do Wielkopolski, Jej wygląd można dziś rekonstruować jedynie dzięki badaniom archeologiczno-architektonicznym, prowadzonym m.in. w miejscu obecnego gmachu Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. oraz skrupulatnym analizom źródeł historycznych i kartograficznych.
Zadaniem naszych studentów będzie odtworzenie wyglądu dawnej średniowiecznej dzielnicy żydowskiej w XV w. wraz z jej bliskim otoczeniem w postaci Zamku Lewobrzeżnego (Cesarskiego), zabudowy tzw. Wróblego Wzgórza (ob. Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego) miejskich murów obronnych oraz tzw. lewobrzeżnych terenów książęcych.
Jest to absolutna premiera - pierwsza próba rekonstrukcji tej części miasta w średniowieczu Zadanie nie należy do łatwych ze względu na ograniczoną ilość informacji o danym okresie w średniowieczu, natomiast nasi studenci - Mikita Berdzik, Agnieszka Pałka, Sergey Novikov, Sofia Dumanchuk i Maurycy Ginter oraz wielu innych studentów wkładają ogrom pracy, aby pokazać jak dawna średniowieczna dzielnica żydowska mogła wyglądać w pierwszej połowie XV wieku
WROCŁAW NIEZNANY - WROCŁAW ZAGINIONY
Data: 09.11.2024