Wspomnienie o Profesorze Medekszy

Data: 07.09.2021

10 września 2011 roku pożegnaliśmy Ś.p. Stanisława Medekszę, profesora, architekta, wielkiego znawcę, badacza i miłośnika kultury oraz architektury antyku. Po dziesięciu latach przypominamy sylwetkę Profesora.

stanislaw_medeksza.jpg

Związany z Politechniką Wrocławską tutaj przeszedł wszystkie etapy kariery naukowej. Jako wieloletni dziekan Wydziału Architektury promował jego rozwój naukowy. Rozwinął tu ośrodek studiów nad architekturą i konserwacją zabytków starożytności. Wspominamy go jako niestrudzonego wędrowca, którego spotkać można było na śródziemnomorskich stanowiskach archeologicznych od Sudanu przez Egipt, Cypr, Sycylię, Bułgarię po Chersonez Taurydzki na Krymie.

Początkowo studiował i konserwował zabytki w Polsce, a Jego przygoda z antykiem rozpoczęła się w roku 1970 w Bułgarii w ekspedycji archeologicznej prowadzącej badania na terenie rzymskiego obozu legionowego i bizantyjskiego biskupstwa. O zorganizowanie własnej misji dla konserwacji nowo odkrytego stanowiska archeologicznego poproszony został w roku 1995. Tak związał się z wyjątkowym miejscem, z Mariną nieopodal El-Alamein na północnym wybrzeżu Egiptu. Tam mógł w pełni wykorzystać ogromne doświadczenie konserwatorskie.

Przez wiele lat kierował Zakładem Ochrony Zabytków w Instytucie Historii Achitektury, Sztuki i Techniki. Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Zabytków. Inicjował i współorganizował na Wydziale Architektury specjalność studiów Ochrona Zabytków. Zasłynął jako specjalista konserwacji zabytków architektury na stanowiskach archeologicznych. Wychował liczne grono następców.