Studentki naszego Wydziału - Kaja Lewandowska, Ilona Iskrzyńska i Julia Michalska, zostały wyróżnione w konkursie Architecture of the Apocalypse, organizowanym przez UNI.xyz. Praca "THE SWARM" otrzymała „People Choice Award”. Projekt zrealizowany został w ramach kursu "Futurystyczna Architektura Mieszkaniowa", prowadzonego przez dra arch. Romana Czajkę.
Autorski opis projektu:
Głównym założeniem konkursu było zaproponowanie koncepcji jednostki osadniczej, odpornej na ekstremalne czynniki zewnętrzne, powstałe w wyniku wcześniejszej „apokalipsy”. Projekt bardzo ideowy. Jako uczestnicy konkursu mieliśmy przyjąć, że ludzkość osiągnęła ogromne postępy zarówno w rozwoju technologii jak i kolonizacji kosmosu. Przez złe gospodarowanie zasobami ziemskimi i zanieczyszczanie atmosfery, ludzie doprowadzili do klęsk żywiołowych, zmuszających ich do opuszczenia planety. Po upływie 600 lat wyznaczono ekspedycję 160 osób w celu ponownego zaludnienia Ziemi.
W początkowych fazach ponownego zasiedlania planety kluczowe byłoby przywrócenie środowiska do stanu, umożliwiającego rozwój życia. Pierwsi ludzie przybyli ponownie na Ziemię żyliby w zamkniętym ekosystemie, odseparowanym od czynników zewnętrznych, poświęcając pierwsze dziesiątki, a nawet setki lat ekspedycji na badaniu i oczyszczaniu planety. Głównym punktem wyjścia podczas tworzenia projektu stał się motyw roju pszczół, które opuszczają za królową dotychczasowe gniazdo, w celu założenia nowej kolonii. Nawiązując do procesu występującego w naturze, zaprojektowano główną jednostkę osadniczą, umożliwiającą codzienne funkcjonowanie i rozwój populacji ludzkiej oraz dwuosobowe kapsuły, przeznaczone do eksploracji i badań Ziemi. W głównej jednostce, mieszczącej docelowo ok 2000-3000 osób zaprojektowano m.in. moduły mieszkalne, dział techniczny, farmę wertykalną oraz laboratoria. Całość założenia byłaby samowystarczalna, dzięki wyposażeniu w działy zajmujące się oczyszczaniem i uzdatnianiem wody, produkcją energii oraz żywności. Kapsuły, zdolne do łączenia się w większe układy, stanowiłyby początek do budowy nowych miast i ponownego zasiedlenia Ziemi w momencie przywrócenia ekosystemu
Wyróżnienie w konkursie „Architecture of the Apocalypse”
Data: 27.02.2023