Wydział Architektury

XI edycja międzynarodowego konkursu architektonicznego International VELUX Award

Data: 22.01.2024

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

velux.jpg



Grupa VELUX zaprasza studentów architektury do udziału w XI edycji międzynarodowego konkursu International VELUX Award. Konkurs odbywa się co dwa lata, a jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na rolę światła naturalnego w architekturze, jako istotnego źródła oświetlenia, energii, dobrego samopoczucia i komfortu.

Od pierwszej edycji, w 2004 roku, wzięło w nim udział ponad 10 000 studentów z ponad 800 uczelni, ze 100 krajów, przedstawiając swoje fascynujące projekty na temat światła naturalnego.

Polscy studenci już pięciokrotnie odnosili w nim sukcesy.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

Wygrana w konkursie International VELUX Award to zarówno cenne nagrody pieniężne, jak i szansa do zaistnienia w międzynarodowym gronie młodych architektów z całego świata, pochwalenie się swoją kreatywnością przed międzynarodowym jury, a przede wszystkim możliwość pokazania swojej wizji świata i dołączenia do grona architektów przyszłości.

Każda praca nadesłana przez studentów jest analizowana przez znamienitych architektów powołanych do jury przez współpracującą z konkursem Międzynarodową Unię Architektów (ang. International Union of Architects, UIA). Wystąpienie i pokazanie swoich prac przed takim audytorium architektów to niezapomniane przeżycie, a także okazja do postawienia ważnego kroku na ścieżce zawodowej.   

Cenne nagrody

Laureaci otrzymują również nagrody pieniężne, które trafiają zarówno do studentów, jak i ich opiekunów naukowych. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. Nagroda główna w każdej kategorii to 5 000 euro (4000 euro dla studenta i 1 000 euro dla opiekuna), natomiast nagrody za najlepsze prace w regionach w ramach każdej kategorii to 1 250 euro (1 000 euro dla studenta oraz 250 euro dla opiekuna).

Jak przebiega konkurs?

Rejestracja już się rozpoczęła i potrwa do 1 kwietnia 2024 roku. Jest ona warunkiem koniecznym do złożenia pracy konkursowej. Rejestracja odbywa się na stronie daylightandarchitecture.com/iva/

Studenci mogą zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Każdy zgłaszający się student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego.

Prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach - „Światło naturalne w budynkach” oraz „Badania nad światłem naturalnym”. W sierpniu 2022 r. jury wybierze po dwóch zwycięzców z każdego z pięciu regionów określonych przez Międzynarodową Unię Architektów: 1) Europy Zachodniej, 2) Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, 3) Ameryk, 4) Azji i Oceanii oraz 5) Afryki. Dziesięciu zwycięzców regionalnych zaprezentuje jury swoje projekty osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury w Lisbonie w grudniu 2022 roku. Wtedy jury wybierze jednego zwycięzcę globalnego w każdej z kategorii konkursowych.

Harmonogram konkursu przedstawia się następująco:

1 kwietnia 2024 - zamknięcie rejestracji

15 kwietnia 2024 - rozpoczęcie przesyłania projektów

30 maja 2024 - zakończenie nadsyłania przyjmowania zgłoszeń projektów

Lato 2024 - posiedzenie jury i ogłoszenie zwycięzców regionalnych

Jesień/zima 2024 - warsztaty dla zwycięzców regionalnych / prezentacje dla jury / ogłoszenie zwycięzców globalnych

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: daylightandarchitecture.com/iva/

iva_logo.jpg

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję