Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie Architektów Polskich serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy
ARCHÉSPEKTYWA
oraz na spotkanie autorskie z prof. Eugeniuszem Skrzypczakiem.
piątek 7 marca
godz. 18:30
Galeria SARP Wrocław
ul. Oławska 21 (parter)
Wystawa potrwa do 21 marca, będzie czynna w dni robocze w godz. 10.00-16.00.
Na ekspozycji pokazane zostaną wybrane przykłady niezwykle bogatego dorobku twórczego prof. Eugeniusza Skrzypczaka, jednego z najbardziej zasłużonych architektów związanych z Poznaniem, Laureata Honorowej Nagrody SARP Oddział Poznań (2023). Zobaczymy m.in. projekty urbanistyczno-architektoniczne, projekty konkursowe, projekty na przebudowę i rozbudowę, infrastruktury techniczne, wykresy, szkice oraz realizacje. W trakcie wernisażu 7 marca Autor opowie o własnych doświadczeniach pracy twórczej oraz o inspiracjach, które towarzyszyły mu w wieloletniej praktyce projektowej.
Po części oficjalnej zapraszamy na koncert Archibandu w wykonaniu naszych kolegów-architektów.
dr hab. inż. arch. EUGENIUSZ SKRZYPCZAK, architekt, absolwent Politechniki Poznańskiej (1979). Uczeń i współpracownik prof. Jerzego Buszkiewicza, między innymi przy projekcie i realizacji Zielonych Wzgórz w Murowanej Goślinie. Główny projektant w Przedsiębiorstwie ARI sp. z o.o. takich obiektów jak: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu, budynek biurowy firmy Solar w Poznaniu, budynek Sądu i Prokuratury Rejonowej w Szamotułach, Zintegrowany Dworzec Autobusowy MPK na Osiedlu Jana III Sobieskiego w Poznaniu, Oddział Zakaźny Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, zespół mieszkaniowy przy ul. Szymanowskiego w Poznaniu, zespół mieszkaniowy przy ul. Inflanckiej w Poznaniu, Sąd Apelacyjny w Poznaniu. W latach 90. członek zespołu Planu Ogólnego m. Poznania z 1994 r. oraz Studium Zagospodarowania i Kierunków Rozwoju m. Poznania z 1999 r. W okresie 2007–2009 członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Poznaniu, Prezes Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich w kadencji 2009–2012. Doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej (2004). Habilitacja na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2014). Działalność dydaktyczna: Wydział Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, adiunkt, kierownik Katedry Architektury Urbanistyki.
/za: https://architekturauap.wixsite.com/architektura/dr-hab-in-arch-eugeniusz-skrzypczak/
NAJWAŻNIEJSZE PROJEKTY I ICH RECENZJE
- PAWILON WYSTAWOWY NR 11( IGLICA ) NA TERENIE MTP – MODERNIZACJA
Podstawowym zadaniem było odsłonięcie oryginalnej, stalowej konstrukcji nośnej oraz utworzenie dobrze doświetlonej, otwartej przestrzeni (…) Stare kratowe, nitowane słupy i dźwigary, stanowiące główny detal architektoniczny, zwracają uwagę precyzją wykonania i doskonałym stanem technicznym. Nowe projektowane balustrady antresoli i schodów zostały wkomponowane w istniejącą strukturę w sposób neutralny.
/Tomasz Trusewicz, A-M 1/98/
- WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO PRZY UL. WILCZAK W POZNANIU
(…) budynek Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego prezentuje oszczędną formę biurowca. Tynkowane, w części obłożone piaskowcem elewacje, przeszklone wykusze oraz pokryty cynkowaną blachą, załamany dach, składają się na elegancką całość.
/Piotr Marciniak, Atlas architektury Poznania, 2008/
- BUDYNEK BIUROWY SOLAR COMPANY LTD PRZY UL. TOROWEJ W POZNANIU
Projekt budynku nawiązuje do tego nurtu modernizmu, który ponad technologiczne wyczyny i futurystyczny rozmach stawiał grę światłocieniem, urodę naturalnych materiałów i ludzką skalę.
/Aleksandra Robakowska, Jarosław Trybuś, Od Zamku do Browaru. O architekturze Poznania ostatnich stu lat, 2005/
- BUDYNEK SĄDU I PROKURATURY REJONOWEJ W SZAMOTUŁACH
Budynek w Szamotułach nie jest spektakularny, ale dobrze wpisuje się w przestrzeń peryferii miasta. Ma poprawnie rozplanowane funkcje i wyrazistą, choć pozbawioną przesady i zbędnych gadżetów formę. To więcej niż „architektura tła”.
/Jerzy S. Majewski, A-M 02/2009/
- ZINTEGROWANY DWORZEC AUTOBUSOWY MPK NA OSIEDLU JANA III SOBIESKIEGO W POZNANIU
(…) kubiczna forma, elementy monumentalizujące bryłę, pozbawiona okien fasada wykończona ciemnoszarym klinkierem. Do tego jaskrawe żółto-zielone pasy, które nie są aluzją do malarstwa Leona Tarasewicza, lecz sygnalizują funkcję budynku nawiązując do kolorystyki poznańskich autobusów miejskich (…) Niestety złe wykonawstwo i zmagania z kosztorysem odbiły się niekorzystnie na jakości architektury.
/Grzegorz Piątek, A-M 03/2008/
- ODDZIAŁ ZAKAŹNY ZOZ POZNAŃ-NOWE MIASTO PRZY UL. SZWAJCARSKIEJ W POZNANIU
Cienkie kolumny o kwadratowym przekroju otaczają obiekt z trzech stron, nadając mu otwarty pawilonowy charakter – całość przywodzi na myśl architekturę włoskiego racjonalizmu spod znaku Figiniego i Polliniego (…) Nowy budynek może jednak z powodzeniem wyznaczać standard dla współczesnego budownictwa szpitalnego w Polsce.
/Wojciech Wagner, A-M 11/2009/
- ZESPÓŁ ZABUDOWY MIESZKANIOWEJ PRZY UL. INFLANCKIEJ W POZNANIU
W Poznaniu pry ul. Inflanckiej stoi bezapelacyjny zwycięzca konkursu w kategorii nowy budynek (…) Budynek przy ul. Inflanckiej trafił też do ścisłego finału konkursu Life Challenge 66.
/Monika Kaczyńska, Głos Wielkopolski, 17.06 2014/
- BUDYNEK SĄDU APELACYJNEGO PRZY UL. HEJMOWSKIEGO W POZNANIU
W projekcie zobaczyliśmy połączenie sztuki i finezji z funkcjonalnością.
/Jarema Sowiński, członek sądu konkursowego/
(…) ciekawa bryła, nawiązanie do kontekstu urbanistycznego i historycznego.
/Marian Fikus, przewodniczący sądu konkursowego/
Z poważaniem i pozdrowieniami,
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Oddział Wrocław
ul. Oławska 21/5-6
50-123 Wrocław
tel.: 71 346 89 71
wroclaw@sarp.org.pl
wroclaw.sarp.pl