Wydział Architektury

Międzynarodowy Konkurs im. Profesora Jana Zachwatowicza

Data: 18.02.2025 Kategoria: Studenci

NAGRODA im. PROFESORA JANA ZACHWATOWICZA

dla studentów wyższych szkół architektonicznych, artystycznych i konserwatorskich za dyplomowe prace magisterskie podejmujące problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego. Nagroda została ustanowiona w roku 2000 przez Polski Komitet Narodowy ICOMOS, Generalnego Konserwatora Zabytków RP oraz córki Profesora: Katarzynę Zachwatowicz-Jasieńską, Krystynę Zachwatowicz-Wajdę i Andrzeja Wajdę w stulecie urodzin Jana Zachwatowicza. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspomaga przeprowadzenie Konkursu organizacyjnie i finansowo, delegując swego przedstawiciela do Jury Nagrody.
Profesor Jan Zachwatowicz (1900-1983) architekt, profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, był Generalnym Konserwatorem Zabytków w latach 1945- 1957, jednym z głównych inicjatorów odbudowy zespołu staromiejskiego Warszawy i wybitnym badaczem dziejów architektury polskiej w jej związkach z architekturą europejską.

REGULAMIN MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU POLSKIEGO KOMITETU NARODOWEGO ICOMOS IM. PROFESORA JANA ZACHWATOWICZA na najlepsze prace dyplomowe studentów szkół wyższych podejmujące problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego

(Uchwała Prezydium PKN ICOMOS z dn. 5.12.2022 r.)

I. Cel Konkursu
Promocja problematyki ochrony dziedzictwa kulturowego wśród studentów wyższych szkół architektonicznych, artystycznych i konserwatorskich.

II. Przedmiot i tematyka prac konkursowych

1. Przedmiotem Konkursu są dyplomowe prace magisterskie podejmujące w sposób oryginalny i twórczy problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego, które zostały obronione w bieżącym lub minionym roku kalendarzowym.
2.Tematyka prac konkursowych obejmuje prace projektowe, badawcze i studialne w zakresie:
a) ochrony i konserwacji historycznych obiektów architektonicznych, ich elementów lub detali architektonicznych;
b) ochrony i rewaloryzacji historycznych struktur urbanistycznych i ruralistycznych;
c) rewaloryzacji i modernizacji obiektów i zespołów zabytkowych;
d) ochrony środowiska i krajobrazu kulturowego;
e) ochrony zabytkowych parków i ogrodów.

III. Nagrody i wyróżnienia w Konkursie

1. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są w formie pieniężnej i dyplomu honorowego.
2. Nagrody mogą być przyznawane w kategoriach odpowiadających różnym kierunkom studiów.
3. Nagrody i wyróżnienia przyznaje Jury, w skład którego wchodzą wybitni specjaliści – członkowie PKN ICOMOS (w tym – przewodniczący i sekretarz Jury) powołani przez Prezydium PKN ICOMOS oraz przedstawiciel Generalnego Konserwatora Zabytków RP.
4. Przewodniczący Jury kieruje jego pracami i przewodniczy obradom. Sekretarz Jury dokonuje oceny zgodności nadesłanych prac z Regulaminem Konkursu oraz przedstawia wyniki Konkursu w postaci pisemnej.
5. Fundatorami nagród i wyróżnień są Państwo Krystyna Zachwatowicz-Wajda i śp. Andrzej Wajda oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego corocznie przeznaczając na Konkurs stałą kwotę.
6. Wypłaty nagród ufundowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego są realizowane ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa z siedzibą w Warszawie przy ul. M. Kopernika 36/40.
7. Podział otrzymanej kwoty na nagrody i wyróżnienia każdorazowo ustala Jury Konkursu.
8. Decyzje Jury wymagają quorum stanowiącego ponad połowę całkowitej liczby członków Jury, w tym przewodniczącego. Decyzje Jury są podejmowane zwykłą większością głosów.
9. Ogłoszenie laureatów Nagrody następuje na zgromadzeniu członków PKN ICOMOS. Nagrody wręczają: Generalny Konserwator Zabytków RP i Prezes PKN ICOMOS.

IV.
Warunki formalne i organizacyjne Konkursu

1.
Konkurs organizowany jest dla absolwentów wyższych uczelni architektonicznych, artystycznych i konserwatorskich lub innych, które w procesie dydaktycznym przekazują wiedzę na temat ochrony dziedzictwa kulturowego w zakresie wskazanym w punkcie II niniejszego Regulaminu.
2. Prace na konkurs zgłasza dziekan szkoły wyższej, na której wykonano pracę magisterską.
3. Forma prac nadsyłanych na Konkurs:
a) pełny tekst pracy dyplomowej - w wersji elektronicznej (tekst: w formacie pdf), w języku polskim, w przypadku prac zagranicznych – w języku angielskim; w pracach polskich do opisu należy dołączyć streszczenie w języku angielskim);
b) plansze opracowane graficzne (jeśli praca je zawiera) - w wersji elektronicznej (plansze w formacie jpg, 300 dpi).
4. Dane dotyczące prac zgłaszanych na Konkurs:
a) nazwa szkoły wyższej zgłaszającej pracę do Konkursu z określeniem kierunku studiów, na jakim została wykonana; adres pocztowy, adres e-mail i telefon;
b) imię, nazwisko, aktualny adres do korespondencji, telefon, e-mail autora pracy;
c) stopień naukowy, imię, nazwisko promotora pracy;
d) rekomendacja pracy zgłoszonej na Konkurs udzielona przez dziekana szkoły wyższej, w której wykonano tę pracę;
e) dane dotyczące zawartości pracy (tytuł pracy, ilość stron, załączników, ilość plansz).
5. Prace w wersji cyfrowej należy dostarczyć za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: sekretariat@icomos-poland.org, w tytule korespondencji należy wpisać: Międzynarodowy Konkurs PKN ICOMOS im. Prof. J. Zachwatowicza oraz nazwisko autora pracy.
6. Sekretariat PKN ICOMOS potwierdza dostarczenie pracy w formie odpowiedzi zwrotnej na adres wysyłki do 7 dni od otrzymania korespondencji. Potwierdzenie nie oznacza weryfikacji zgłoszenia pod względem formalnym.

V. Kalendarium Konkursu

1. Termin nadsyłania prac: do dnia 15 marca każdego roku.
2. Zakończenie prac Jury Konkursu: 20 kwietnia każdego roku.
3. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień za najlepsze prace dyplomowe: do połowy maja.

VI. Ustalenia dodatkowe

1.
Nazwiska autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac, tytuły prac i ich fragmenty oraz nazwiska promotorów podawane są do wiadomości publicznej, Generalnego Konserwatora Zabytków RP, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, publikowane są w Biuletynie i na stronie internetowej PKN ICOMOS oraz rozsyłane drogą pocztową i elektroniczną do autorów z powiadomieniem wyższych uczelni, które prace rekomendowały.
2. Zgłoszenie prac do Konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem przez ich autorów zgody na publikację i upowszechnianie wyników Konkursu i prac zgodnie z zapisami w pkt. VI, ust. 1 Regulaminu Konkursu.
3. Organizator przechowuje przesłane prace w wersji cyfrowej jako dokumentację pokonkursową.
4. Autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac zobowiązani są do prezentacji oryginałów prac (części opisowej, plansz graficznych i ew. innych załączników) poprzez ich wywieszenie na wystawie towarzyszącej uroczystości wręczenia nagród. Szczegółowe informacje organizacyjne autorzy prac otrzymają wraz z zawiadomieniem o przyznaniu nagród lub wyróżnień.
5. Zmiana Regulaminu przyznawania Nagrody wymaga każdorazowo formy pisemnej oraz zgody Generalnego Konserwatora Zabytków i Prezydium Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS.

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

gkz_nagroda_zachwatowicza_zaproszenie_2025_pwr.pdf [ .pdf 213.35 KB ]

18-02-2025

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję