Wydział Architektury

Nagrody premiera dla naszych naukowców

Data: 05.12.2024 Kategoria: Nagrody

W kategorii wyróżniająca się rozprawa doktorska laureatem został dr inż. arch. Tomasz Broma (Wydział Architektury). Doceniono go za rozprawę „Model Warstw Materialnych jako metoda analizy i projektowania kształtu formy strukturalnej obiektu architektonicznego”.

Zdjęcie dr. Tomasza BromyPraca podejmuje tematykę materialności architektury wraz z powiązaniem tego zagadnienia z metodologią projektowania architektonicznego. – Opisałem swój autorski Model Warstw Materialnych, który obrazuje oddziaływanie materiału na obiekt architektoniczny – opowiada dr Tomasz Broma. – Model, poprzez wieloaspektową analizę materiału, umożliwia badanie i odkrywanie potencjalnych kierunków kształtowania formy obiektów architektonicznych, budowania ich relacji z otoczeniem, spostrzegania przez odbiorcę oraz regulowania środowiska wewnętrznego.

W rozprawie laureata przedstawione zostały także praktyczne zastosowania modelu. Wyprowadzona została m.in. autorska metodyka twórczego kształtowania formy strukturalnej, osadzająca proces projektowy w ściśle materialnym podejściu. – Z jej użyciem o wybrany materiał można oprzeć idee i rozwiązania projektowe, które z tego materiału mogą zostać wywiedzione, poprzez ten materiał wyrażane i z jego użyciem zrealizowane – dodaje naukowiec z W1.

Dr inż. arch. Tomasz Broma nagrodzony doktorat, pod kierunkiem promotora prof. Romualda Tarczewskiego z Wydziału Architektury, obronił w listopadzie 2023 r. Od 2021 r. jest pracownikiem Wydziału Architektury, gdzie prowadzi kursy projektowe z zakresu zabudowy usługowej oraz jedno- i wielorodzinnej.

W działalności naukowej zgłębia tematykę znaczenia materiału w architekturze. Przede wszystkim interesują go wielowątkowe relacje pomiędzy materiałem i obiektem architektonicznym, a także poszukiwanie metod okrywania szeroko rozumianego potencjału materiałów.

Obecnie skupia się na zagadnieniu ustrojów monomateriałowych oraz ich przydatności i zakresu zastosowania. Problematykę tę przekłada również na praktykę projektową. Jest współautorem licznych projektów architektonicznych, a także laureatem wielu indywidualnych i zespołowych nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych.

Równolegle pracuje zawodowo we współprowadzonej wraz z Jerzym Adamiczką i Bartoszem Adamiczką pracowni architektonicznej Adamiczka·Broma.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję