dr inż. arch. Przemysław Wojsznis
Dr inż. arch. Przemysław Wojsznis
Zatrudniony od 2010 na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej na stanowisku adiunkta dydaktycznego.
Zawodowo zajmuje się dydaktyką na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Prowadzi zajęcia z geometrii wykreślnej, komputerowego wspomagania projektowania CAD i BIM, wizualizacji i modelowania parametrycznego na studiach dziennych oraz podyplomowych.
Do 01.2023 roku był promotorem 23 magisterskich, 94 prac inżynierskich na PWr, z których praca Pani Zofii Lipki pt. Projekt budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz budynku artysty w Gubinie została nagrodzona w II edycji konkursy Architektura Energoaktywna 2015 i 22 prac dyplomowych na Studiach Podyplomowych PWr. Dodatkowo był promotorem 58 prac inżynierskich na Architekturze Krajobrazu (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu latach 2011-2014 oraz w latach 2015-2018) i promotorem 70 prac licencjackich na Architekturze Wnętrz (w Wyższej Szkole Humanistycznej w latach 2012-2019). Promotorem
Od 2019 roku jest opiekunem koła naukowego BIM-iś: https://www.facebook.com/KNBIMis
Jest kierownikiem Zespołu Sztuk Wizualnych, zastępcą kierownika Katedry Architektury i Sztuk Wizualnych, członkiem Rady Wydziału Architektury PWr i wydziałowej komisji ds. jakości kształcenia.
Jest Członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Geometrii i Grafiki Inżynierskiej.
Posiada od 2009 roku uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej bez ograniczeń oraz od 2016 uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjnej do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie
Od 2009 do 2021 roku prowadził własną pracownię projektową o nazwie 5D Pracownia Projektowa Przemysław Wojsznis. Jest autorem dziesiątek projektów budynków, przebudów i zagospodarowani terenu w tym pod budownictwo sportowe obecnie specjalizuje się w wykonywaniu projektów budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których istotne jest indywidualne podejście do wymagań Inwestora. Podczas codziennej pracy wykonuje modele 3D, które prezentuje Inwestorowi z wykorzystaniem okularów wirtualnej rzeczywistości w technologii BIM-x oraz wszystkimi innymi możliwościami płynącymi z wykorzystania technologii BIM.
W 2009 roku uzyskał stopień doktora. Pracę doktorską wykonywał najpierw pod kierunkiem Prof. dr hab. inż. arch. Andrzeja Grudzińskiego, a ukończył, po śmierci Pana Profesora, pod kierunkiem Prof. dr hab. inż. arch. Elżbiety Trockiej - Leszczyńskiej. W doktoracie pod tyt. "Techniki wspomagające projektowanie widowni hal sportowych" zajmował się prawidłowym projektowaniem i programami sprawdzającymi pole widzenia z każdego miejsca na widowni.
W latach 2005/06 przebywał na stypendium doktoranckim na TU Dresden u prof. Jorga Joppiena.
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, który ukończył w roku 2001.
Był Przewodniczący Samorządu Studentów PWr w latach 1999-2001. Był wieloletnim Akademickim Organizatorem Sportu i Rekreacji AZS PWr. Założycielem i prezesem sekcji żeglarskiej AZS PWr. Startował w Mistrzostwach Polski Politechnik w żeglarstwie w klasie "OMEGA", gdzie w 1999 roku drużyna Politechniki Wrocławskiej zajęła 1 miejsce. Startował w mistrzostwach polski DZ (7 miejsce w 2004 r., 8 miejsce w 2003 r.) i Akademickich Mistrzostwach Polski w Pływaniu uzyskując 3 miejsce.
Uzyskał Dyplomy Rektora za wzorową postawę i ofiarną pracę społeczną w roku akademickim: 1997/1998, 1999/2000 i 2000/2001.
Otrzymał w dniu 12.04.1999 srebrną odznakę Akademickiego Związku Sportowego Legitymacja nr 4265 oraz w dniu 04.11.2002 roku Złotą odznakę Akademickiego Związku Sportowego Legitymacja nr 5073
Posiada patent sternika jachtowego oraz sternika motorowodnego. Posiada uprawnienia opiekuna obozów i kolonii. Był instruktorem żeglarstwa na wielu obozach szkoleniowych, opiekunem kilku grup obozowiczów wyjeżdzających za granicę naszego kraju.
w 1994 roku ukończył z wynikiem celującym Liceum Zawodowe Renowacji Zabytków Architektury przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie zdał egzamin z nauki zawodu i wykonał jako pracę dyplomową gipsową wazę rzymską o wysokości ponad 1m. Uzyskał tym samym zawód murarz - sztukator.
Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 72 we Wrocławiu, gdzie trenował pływanie osiągając wiele medali na zawodach o zasięgu lokalnym i krajowym.